دوست داشتنی نیستید؟ دنیای اطراف هر روز بیشتر و بیشتر سرد و خشن تر می شود؟ خانواده و دوستانتان از شما فاصله می گیرند و نیاز دوست داشته شدن در درونتان تامین نمی شود! همین حالا این مقاله را بخوانید!

احتمالا هر کجا که بتوانید به دنبال محبت و عشق هستید! و برای بدست آوردن توجه، محبت و عشق دیگران دست به هر کاری می زنید. در نهایت احساس می کنید که توسط دیگران طرد شدید. احساس دوست نداشتنی بودن با هر بار تجربه طرد شدن شدت بیشتری پیدا می کند و از طرف دیگر تلاش و تقلای بیشتری برای برای جلب محبت دیگران می کنید. فکر میکنید دلیل احساس دوست داشتنی نبودن چه چیزی است؟ و چه راه کارهایی برای کم کردن این حس وجود دارد؟

وقتی به دنیا می آییم خودمان را دوست داریم و این دوست داشتن عاملی است که به ما برای زنده ماندن و بقا کمک می کند. احساس دوست داشتن خودمان است که در زمان گرسنگی ما را به گریه انداخته تا توجه مادر یا سرپرست مان را جلب کرده و نیازمان را رفع کنیم. ما از خودمان، از صدای گریه مان، از پوشکی که کثیف کرده ایم ناراضی بدمان نمی آید، بعد از مدتی متوجه احساس های خوشایند و ناخوشایند والدین و افراد مهم زندگی راجع به خودمان می شویم.

تحت تاثیر هیجانات دیگران باورهایی در ذهن اولیه ی ما شکل می گیرد… من ارزشمند یا بی ارزشم… من دوست داشتنی یا نداشتنی ام… من خوب یا بدم… عوامل دیگری هم وجود دارد:

انتقاد بیش از حد والدین یا افراد مهم زندگی

اطرافیان ما مدام از هر عملی که انجام می دهیم یا نمی دهیم فرصتی برای یادآوری دوست نداشتنی بودن پیدا می کنند و این تکرار هر روزه باعث ایجاد باوری در دل ما میشود که من دوست داشتنی نیستم چون…

والدینی که خودشان را دوست داشتنی نمی دانند!

فکر می کنید دوست داشتنی نیستید چون کسی هستید که باور ارزشمند بودن ندارد و نمی داند که حقیقتا ارزشمند است، نمی تواند الگوی مناسبی برای نسل بعدی باشد. مادری که اطلاعات محض از مرد را به دخترش می آموزد عزت نفس او را نادیده می گیرد و یا پدری که خود را نوکر دیگران خطاب می کند قدرتی برای ارتقای باور مثبت پسرش ندارد.

فکر می کنید دوست داشتنی نیستید ، چون محدودیت جسمی دارید؟

باور دوست داشتنی بودن یک حس درونی است و محدودیت جسمی یک واقعه ی بیرونی. در صورتی که محدودیت های جسمی به عنوان یک عیب و ایراد، هر لحظه به فرد گوشزد شود تاثیر زیادی خواهد داشت.

آیا فکر می کنید دوست داشتنی نیستید، چون متفاوت هستید؟

تفاوت چیز بسیار عجیبی است هم می تواند خانمان سوز باشد و هم می تواند شما را به قصر رویاهیتان برساند! ممکن است در اقلیت آدم های متفاوت با جمع اطراف خود باشید مثلا یک سیاه پوست در شهری که بیشترین جمعیت آن سفید پوست است…

ممکن است به شما برچسب دوست نداشتنی بودن بزنند و تکرار این حرف های نادرست عزت نفس شما را خدشه دار کرده و کاری می کند شما هم باور کنید دوست داشتنی نیستید.

دلایل ایجاد احساس دوست داشتنی نبودن

دلایل ایجاد حس دوست داشتنی نبودن

پیشنهادهایی برای داشتن حس دوست داشتنی بودن

ناامیدانه تشنه‌ی عشق و محبت هستید، اما خودتان را میان دیواری خودساخته محصور می‌کنید تا از خود در مقابل طرد شدن، رنج، عذاب و آسیب دیدن محافظت کنید. مراقبت از باقیمانده باوری که به خودتان دارید، اولویت و برای ادامه‌ی زندگی ضروری است. شما نمی‌خواهید خطر کنید و با به‌دست آوردن عشق و توجه موردنیازتان، بیش از این به عزت‌نفستان آسیب برسانید.

در‌حالی‌که تشنه‌ی عشق هستید، نمی‌توانید خطر طرد شدن را بپذیرید.

به صورت ناخودآگاه فکر می کنید اگر به دیگران اجازه ندهید با شما صمیمی‌ شوند، بنابراین وقتی شما را ترک می‌کنند، دیگر گرفتار رنج و درد نخواهید شد؛ زیرا آن‌ها را به درون خود راه نداده بودید و آسیبی ندید. هنگامی‌که کسی سعی می‌کند از دیوار محافظتی‌ شما عبور کند، او را از خود می‌رانید؛ زیرا احساس می‌کنید لیاقت عشقی را که ناامیدانه جستجو می‌کنید، ندارید.

عمیق‌تر کردن فاصله ی خود با دیگران، ممکن است شما را خودخواه نشان بدهد.  اگر وجود شما مملو از خواسته‌ها، علایق، آمال و آرزوهایتان شده باشد، دیگر فضایی برای عشق در عمق وجودتان وجود نخواهد داشت.

عشق مانند تمام هیجانات، یک بازتاب است. شما نمی‌توانید آنچه را که در وجود خود ندارید از دیگران طلب کنید. تا زمانی که عشقی برای بخشیدن چه به خودتان و چه به دیگران، عشقی دریافت نخواهید کرد. به کمک این روش ها عشق ورزیدن را تمرین کنید…

از یک حیوان خانگی دوست داشتنی نگهداری کنید.

نگهداری از حیوانات یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توانید برای سلامت روانی انجام دهید. در واقع پژوهش‌ها نشان می‌دهند که افراد بیمار یا آسیب‌دیده‌ای که مسئولیت مراقبت از حیوانی را برعهده می‌گیرند، دوره‌ی درمان آن‌ها خیلی سریع‌تر پیش می‌رود.
چرا؟ یک دلیل این است که حیوانات عشق، شور و هیجان بدون قید و شرط به شما می‌دهند. دوست داشتن آن‌ها آسان است و مراقبت از آن‌ها حس خوشایندی در درون شما ایجاد می کند.آنها می‌خواهند کنار شما باشند و به نحوی با شما صحبت کنند.

نیازی به نگرانی از اینکه مبادا حرفی بزنید که آن‌ها ناراحت شوند یا احساساتتان را جریحه‌دار کنید نیست. به‌هیچ وجه تحت‌فشار نیستید که همیشه به بهترین شکل ممکن رفتار کنید. حیوانات مانند پرندگان، گربه، ماهی، خرگوش فقط از شما می‌خواهند نیازهای اصلی‌شان را برطرف کنید. آن‌ها را همان‌طورکه هستند، دوست بدارید. وقتی از کسی که به شما وابسته است مراقبت می‌کنید، خلأ هیجانی درونتان پر می‌شود. وقتی به دیگران عشق می‌ورزید، نسبت به پذیرش عشق آن‌ها پذیراتر می‌شوید.

کارهای خیرخواهانه انجام دهید، البته به‌طور ناشناس

بخشیدن غیر خودخواهانه را تجربه کنید. اجازه دهید عشق و محبت یا دلسوزی انگیزه‌بخش شما باشند، بدون این‌که از طرد شدن هراس داشته باشید. برای مراکز خیریه و برای زنان بی‌پناه لباس و کتاب اهدا کنید. در هزینه فرستادن بچه‌های محروم به اردوهای تابستانی سهیم شوید. از کتابخانه ملی، مراکز فرهنگی یا موسسات تحقیقی حمایت کنید. هیچ کس هدایای شما را رد نخواهد کرد.

هر طور که می توانید به خودتان محبت کنید.

اشخاصی‌که به خودشان عشق می‌ورزند و برای خود و ارزش‌هایشان احترام قایل‌ هستند. مورد عشق و احترام جهانیان قرار می‌گیرند.

از همین حالا شروع کنید. به خودتان عشق بورزید. با خودتان مهربان باشید و از این طریق، خطر تضعیف اعتبار و احترام را کاهش دهید. منتظر نمانید تا به اوج برسید یا یک چیز جدید اختراع کنید. یا جزء نفرات برگزیده مسابقه‌ی مردان آهنین شوید. همین حالا دست به‌کار شوید.

اگر سه سال است که مدام به خود می‌گویید: یکی از همین روزها یک هفته برای استراحت کنار دریاچه خواهید رفت، آخر همین هفته به آن‌جا بروید. به سمیناری که ماه‌ها است درباره‌ی آن کنجکاوید، بروید. در دوره‌های آموزشی خاصی که دوست دارید شرکت کنید. هنگامی‌که طعم شور و هیجان زندگی را بچشید، دیگران مشتاق شما خواهند شد، بنابراین دیگر خودتان را نادیده نگیرید، اقدام کنید.

برای دوست داشتن خودتان آموزش ببینید!

دوره های آموزشی خوبی در این زمینه وجود دارد. اگر مایل هستید در مورد دوره های دوست داشتن مجموعه خودیاری اطلاعاتی بدست بیاورید،‌ به ما پیام بدهید. همینطور مطالعه مطالب رایگان مشابه در سایت پیشنهاد خوبی برای شماست.

بهترین و سریع ترین راه برای پذیرش و دوست داشتن خودتان استفاده از محصول “دوست داشتن و پذیرش خود” یکی از محصولات مجمموعه خودیاری هست.
با استفاده از این محصول: خودتان را کاملا و عمیقا می پذیرید. اعتماد به نفس و آرامش درونیتان بالا می رود. تبدیل به فردی مصمم و موفق می شوید.

دانلود رایگان کتابچه من دوست داشتنی
چگونه می توان به راز تجربه عشقی ماندگار و آرامشی حقیقی در زندگی دست پیدا کنیم؟
در این کتابچه 25 صفحه ای رایگان، به همراه دو فایل صوتی مکمل، یاد می گیریم:

• چطور به خودمان عشق بورزیم؟
• از چه روش هایی به خودمان و دیگران نشان می دهیم که خودمان را دوست نداریم؟!
• موانع دوست نداشتن خودمان را شناسایی و آنها را رفع کنیم.
• از طریق تکرار جملات تاکیدی مثبت، ارتباط بهتری با درونمان ایجاد کنیم.
:پیشنهاد خودیاری
2 پاسخ
  1. محمد
    محمد گفته:

    سلام مطالب شما خیلی جالب بود فقط می خواستم بدانم شما در مقطع دکترا تحصیل می کنید که این سوال برای تز دکترا می خواهید.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.