کسانی که از تکنیک ضربه درمانی استفاده می کنند می دانند، تکرار جمله هایی که مساله یا خاطره را شرح می دهد باعث می شود سریعتر به ریشه مساله تان برسید. اما چطور باید جمله های مناسب را بسازیم؟

ساختن جمله مناسب EFT یکی از مهمترین چالش های کسانی است که به تازگی با ضربه درمانی آشنا شده اند.

موضوع مهم در ضربه درمانی رسیدن شما به ریشه مشکل، خاطره یا دردتان است. برای رسیدن به ریشه مسائل هم به تجربه و تمرکز زیادی نیاز دارید. شاید در ابتدای راه به راحتی نتوانید ریشه مسائلتان را به سرعت پیدا کنید یا موقع ضربه زدن با خودتان بگویید آهان پیداش کردم،‌ این خودشه ریشه مشکل من همینه… اما در حقیقت اثر چندانی روی تغییر حال و انرژی تان نگذارد. که یعنی به درستی به ریشه موضوع نرسیده اید.
پیدا کردن جمله مناسب EFT نیاز به صبوری و کسب تجربه دارد. اما وقتی جملات مناسب بر آمده از دلتان را پیدا کنید به راحتی می توانید مسائل را حل کنید و از آرامشی که بدست می آورید لذت ببرید.

از کجا شروع کنم؟

قدم اول برای شروع، پیدا کردن مساله، خاطره یا دردی است که این روزها شما آرزده است.

وقتی مساله را انتخاب کردید، از خودتان بپرسید:

  • این مساله چه چیزهایی را یادم می اندازد؟
  • وقتی این مساله برام ایجاد شد چه زمانی بود؟
  • چه اتفاقاتی همزمان با این مساله برایم اتفاق افتاده بود؟
  • این درد چه چیزی می خواد به من بگوید؟
  • در این درد یا خاطره چه احساس یا فکر دردناکی هست که نمی خواهم با آن مواجه شوم؟

حالا به خاطره یا احساستان از ۰ تا ۱۰ نمره بدهید و نمره را در خاطرتان نگه دارید.

مساله را به زبان خودتان تعریف کنید

تصور کنید دوست صمیمی تان به شما زنگ زده و شما می خواهید مساله را برای او تعریف کنید. یا یک فیلم سینمایی را با جزئیات طوری که گویا خودش آن فیلم را تماشا کرده براش شرح بدهید.

سعی کنید داستان را همون طور که به نظرتان اتفاق افتاد تعریف کنید و در کنارش احساسات و افکار خودتان را هم بیان کنید. مثلا بگویید وقتی فلانی وارد اتاق شد من ترسیدم و از ترس اینکه منو اذیت نکنه ساکت شدم… و ادامه ماجرا

توجه کردن به احساسات و افکارتان موقع شرح دادن این فیلم،‌ مهم ترین بخش کار است.

اگر با یک کاربر حرفه ای کار کنید،‌ او از شما سوال هایی برای توجه کردت به جزیئات می پرسد. اما اگر به تنهایی برای خودتان ضربه می زنید به حرف هایی که می زنید خوب دقت کنید و سعی کنید با خرد فعلی تان هم آنها را بررسی کنید.

از دستور العمل ها پیرویی کنید.

تا اینجا فقط خاطره در ذهن شما زنده شد. وقت آن رسیده که به صدای درون ذهنتان اعتماد کنید و حرف هایی که در ذهنتان می شنوید را تکرار کنید. اگر هنوز نمی دانید چه بگویید و چه نگویید از جمله های آماده و یا فایل های صوتی آماده مربوط به مساله تان استفاده کنید. (برای تهیه این فایل های فوق العاده کاربردی می توانید به فروشگاه خودیاری مراجعه کنید و با توجه به موضوعتان فایل مناسب را تهیه کنید. در صورتی که فایلی در رابطه با موضوعتان پیدا نکردید با ما تماس بگیرید.)

ضمنا دستورالعمل های ساده و کوتاه زیادی در اینترنت موجود می باشد که می توانید از آنها استفاده کنید. البته این دستورالعمل ها در اکثر موارد کلی گویی هستند و اشاره دقیق و مستقیمی به مساله شما ندارند. اما برای شروع خوب هستند.  هدف از بر زبان آوردن جملات تصحیح و عبارات یادآوری این بوده است که مشکل فرد را به نحوی بیان نمایند که همان اختلال های اولیه در انرژی فرد را تحریک و سپس با استفاده از ضربات آنها را بر طرف کنند.

"<yoastmark

به خودتان گوش کنید و از خودتان سوال مناسب بپرسید.

خیلی دقیق و ماهرانه به حرف هایی که می زنید گوش کنید، مثل کسی که روایت یک فیلم بسیار جذاب را دنبال می کند. به خودتان اجازه بدهید به سوال هایی که برایتان پیش می آید جواب بدهید. تا به وقایع خاص برسید. از همان کلماتی و اصطلاحاتی که می گویید برای ساختن جملات استفاده کنید و نگران درست و غلط بودن آنها نباشید. در روش ضربه درمانی مهارت ارتباط با خود، درک آگاهانه و پذیرش و کار کردن روی احساسات درک نشده از اهمیت خاصی برخوردارند. اگر این مهارت ها را کسب کنید، یافتن کلمات مناسب کار دشواری به نظر نخواهد رسید.

نمی خواهم جمله های منفی بگویم!

این حرف را بارها شنیده ام! مراجعین می گویند چرا حرف های منفی بزنم؟ روی روح و روانم اثر منفی می گذارد. ترجیح می دهم جمله های تاکیدی مثبت را تکرار کنم. دوست ندارم جمله های منفی را به زبان بیاورم این کار اصلا لذت بخش نیست و اعصابم را خورد می کند.

جواب همیشگی من: این که شما در این خاطره یا مساله آزرده شده اید درست است یا نه؟ واقعیت دارد یا نه؟ “معمولا جواب بله است.” این جمله ها حقیقت زندگی شما هستند نه جمله های منفی و آزاردهنده.

وقتی در دور ابتدایی ضربه زدن جملات منفی و ناراحت کننده را می گوییم، به واقعیتی که برایمان پیش آمده اشاره می کنیم. تا آن را به خوبی بررسی کنیم و بفهمیم پشت این خاطره چه احساسی نهفته است. این جمله ها، جمله های ناراحت کننده و بی حاصل نیستند! آنها واقعیت های زندگی شما هستند و احساسی که تجربه می کنید یک احساس اصیل و واقعی برای اتفاقی که افتاده است.

با گقتن جمله های کلیشه ای مثبت،‌ خودتان و ذهنتان را گمراه می کنید و در نهایت از فشار احساسی که تجربه می کنید رها نمی شوید.

پس با اطمینان به خودتان، واقعیتی که برایتان اتفاق افتاده (هر چقدر هم که بد و دردناک) را شرح بدهید و اجازه بدهید بخشی از فشاری که تحمل می کنید از طریق گفتن و شنیده شدن آزاد شود.

برای ساختن جمله مناسب EFT به شهودتان اعتماد کنید.

گری گریک، مدرس اصلی ضربه درمانی در رابطه با استفاده از شهود مثالی دارد:

فرض کنید که دام پزشکی می خواهد سگی را درمان کند. وی می تواند از عکس های رادیولوژی برای تشخیص بهتر استفاده کند و یا این که از حس شهود خود به عنوان نوعی راهنما بهره گیرد. در صورت دوم وی به این که در مطب خود بنشیند و بخواهد که راه حل مناسب به او ارائه گردد اکتفا نمی کند. بلکه از دانش خود استفاده می نماید. سگ را معاینه می کند. پرسش های متعددی از صاحب آن به عمل می آورد. در بسیاری موارد پس از اینها است که حس شهود به کمکش می آید. در ای اف تی نیز همینطور است. اول باید به نحوه‌ی انجام ای اف تی مسلط شوید و سپس استفاده از حس شهود را هم در آن بگنجانید.

حس شهود می تواند به شکل های مختلفی خود را برای ساختن جمله مناسب EFT نشان دهد. گاهی اوقات راهی کاملاً جدید را پیش پای شما می گشاید. ولی در اکثر موارد از آنچه که تاکنون با فرد انجام داده اید استفاده می کند و فقط توصیه می کند که “این تغییر کوچک را نیز در آن بدهید”یا “از این کلمه به جای آن کلمه استفاده نمایید”. معمولاً این حس نه به شکل ناگهانی بلکه به تدریج ظاهر می گردد.

دانلود رایگان کتابچه من دوست داشتنی
چگونه می توان به راز تجربه عشقی ماندگار و آرامشی حقیقی در زندگی دست پیدا کنیم؟
در این کتابچه 25 صفحه ای رایگان، به همراه دو فایل صوتی مکمل، یاد می گیریم:

• چطور به خودمان عشق بورزیم؟
• از چه روش هایی به خودمان و دیگران نشان می دهیم که خودمان را دوست نداریم؟!
• موانع دوست نداشتن خودمان را شناسایی و آنها را رفع کنیم.
• از طریق تکرار جملات تاکیدی مثبت، ارتباط بهتری با درونمان ایجاد کنیم.
:پیشنهاد خودیاری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.