در ادامه آموزش های رایگان ضربه درمانی به نکات پیشرفته ضربه درمانی یا EFT ، برای رسیدن به نتیجه بهتر می پردازیم.

از کجا شروع کنیم؟

برخی مشکلات چندین جنبه دارند و باید به هر یک از آنها، به شکلی که گویی مشکل مستقلی هستند، بپردازید. تا وقتی که شدت تمامی آنها به صفر نرسیده
باشد احساس آسودگی نخواهید کرد.
جنبه ها می توانند شامل چند احساس مربوط به هم، چند واقعه مربوط به هم، چند فکر یا باور مربوط به هم، چند احساس جسمانی یا ترکیبی از موارد فوق باشند.‌

با هر جنبه ای که شدتی بیش از بقیه دارد شروع کنید. سپس اجازه دهید عکس العمل ها و افکارتان شما را در این مسیر هدایت کنند. اگر موضوع خاصی به ذهنتان نرسید به دنبال احساسات، وقایع، افکار و مشکلات جسمی مشابه بگردید. آماده باشید که به هر موضوعی که به ذهنتان رسید بپردازید و در این راه از خود پشت کار نشان دهید.

پرداختن به باورهای محدود کننده

گاهی اوقات یک یا چند باور منفی مانع حل مشکل می شود. در ضربه درمانی برای این کار از جمله تصحیح استفاده می شود. اگر تصحیح به شیوه ی معمول کارایی نداشته باشد می توان جمله آن را به شکل موکد و با صدای بلند گفت. اگر باز هم تغییری در مشکل ایجاد نشد باید به باورهای محدود کننده ای که در ورای مشکل قرار دارند بپردازید. انجام این کار اغلب سودمند است. مثلاً اگر فکر می کنید که استحقاق این را ندارید که این مشکل تان حل شود می توانید بگویید:

“با وجود این که استحقاق این را ندارم که این مشکلم حل شود ولی خودم را قبول می کنم.” به هنگام گفتن این جمله باید بر نقطه کنار دست ضربه بزنید.

نکات پیشرفته ضربه درمانی یا EFT

نکات پیشرفته ضربه درمانی یا EFT

پرداختن به احساسات شدید

در ادامه نکات پیشرفته ضربه درمانی یا EFT ،گاهی اوقات در حین انجام کار به احساسی می رسید که از احساس اولیه ای که کار را با آن شروع نمودید شدیدتر است. در این حالت باید همین احساس جدید و شدید را هدف قرار دهید و آن قدر به زدن ضربات ادامه دهید تا از شدت آن کاسته گردد. شواهد بالینی در جریان کار بر روی صدها جنبه نشان داده اند که اگر به شکلی جامع بر روی چندین جنبه کار کنید.که ممکن است چند ساعت طول بکشد آنگاه سایر جنبه ها، به لحاظ احساسی، چندان آزاری نخواهند داشت.

تصور؟ احساس؟ فکر؟

به جای این که نگران این باشید که عبارت یادآوری ام چه باید باشد به آن بخشی از مشکل که نسبت به آن بیشتر آگاه هستید بیاندیشید. آیا تصویری در ذهن تان منعکس می شود؟ اگر چنین است همان را در ذهن تان نگه دارید و ضربات ای اف تی را بزنید. آیا همراه با نوعی احساس جسمی است؟ در این صورت بر آن احساس تمرکز کنید و از ای اف تی استفاده کنید. یا شاید خاطره ای است که در آن کسی چیزی گفته یا کاری کرده است؟ یا کاری نکرده است؟ آن خاطره را در ذهن
خود نگه دارید و ضربات را بزنید.

با صدای بلند بگویید.

بهتر است به هنگام ضربه زدن بر نقاط، نام مشکل خود را با صدای بلند بگویید. احساسات خود را، حتی اگر به درستی آنها اطمینان ندارید، بر زبان آورید. اجازه دهید تمرکز بیشتری ایجاد شود و کاهش شدت احساسات و افکار منفی را بر عهده ضربات بگذارید.
مثلاً اگر از رئیس خود راضی نیستید می توانید بگویید: “نمی دانم چرا با من این طور رفتار می کند… نمی دانم چه عکس العملی باید در مقابلش نشان دهم… به هر
حال باید کاری کنم…” اگر این کار را ادامه دهید دیر یا زود افکارتان آرام می شوند و سر و شکل می گیرند. آنگاه ایده های جدیدی برای رفتار در آینده پیدا خواهید کرد.

چه چیز دیگری در رابطه با مشکلتان وجود دارد؟

گاهی اوقات بهتر است در حین بهره گیری از ای اف تی کانون توجه خود را از مشکل ذهنی به مشکل جسمی منتقل کنیم و یا بالعکس.
از خود بپرسید: “چه چیز دیگری در این رابطه وجود دارد؟ ”  مثلاً اگر از کار با ای اف تی بر روی یک مشکل جسمی به نتیجه خوبی رسیده اید شاید بد نباشد که از خود بپرسید که: “چه افکاری با این مشکل جسمی همراه بوده اند؟” و در ادامه آن افکار را با ضربات ای اف تی هدف بگیرید.
اگر پس از چند دور احساس می کنید که دیگر موضوعی برای ادامه کار ندارید از خود بپرسید: “چه احساسی با این فکر همراه بوده است؟ اگر این فکر می خواست در جای خاصی از بدن منعکس شود کدام بخش از بدن تحت تاثیر قرار می گرفت؟” سپس توجه خود را به آن بخش معطوف نمایید.

تاثیر پشت کار

یکی از مهم ترین نکات پیشرفته در ضربه درمانی یا EFT درست مثل هر کار دیگری،‌ حفظ پشتکار و انسجام است که اغلب منجر به رسیدن به نتیجه می گردد. اگر مطمئن باشید که انجام پنجاه بار ای اف تی بزرگترین مشکل تان را حل می کند، آیا دست به چنین اقدامی نخواهید زد. صد بار چطور؟ به دشواری می توان پیش بینی نمود که چند بار برای دستیابی به نتیجه کفایت می کند و لذا گاهی اوقات باید پشت کار به خرج دهید. اینجا است که ضربات روزانه ای اف تی به کارتان می آیند. اگر هر روز این کار را انجام دهید آنگاه مواقعی فرا می رسند که احساس می کنید سیستم عصبی تان تغییر کرده است و مشکل یا مشکلات دیگر به آن شکلی که قبلاً بود نیست. به تدریج تنش کمتری را احساس خواهید نمود و افکار و احساسات تان بیشتر به سوی مثبت می گرایند.

 

کمک بگیرید

انتظار نداشته باشید که به تنهایی از عهده تمامی موارد برآیید. برخی گره ها به دست کاربران حرفه ای و با کمک آنها بهتر باز می شوند.

 

 

منبع: کتابچه نکات پیشرفته در استفاده از ای اف تی

دانلود رایگان کتابچه من دوست داشتنی
چگونه می توان به راز تجربه عشقی ماندگار و آرامشی حقیقی در زندگی دست پیدا کنیم؟
در این کتابچه 25 صفحه ای رایگان، به همراه دو فایل صوتی مکمل، یاد می گیریم:

• چطور به خودمان عشق بورزیم؟
• از چه روش هایی به خودمان و دیگران نشان می دهیم که خودمان را دوست نداریم؟!
• موانع دوست نداشتن خودمان را شناسایی و آنها را رفع کنیم.
• از طریق تکرار جملات تاکیدی مثبت، ارتباط بهتری با درونمان ایجاد کنیم.
:پیشنهاد خودیاری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.