من از تو بلندترم؛ ولی از او کوتاه‌ترم. تو ماشین قشنگ‌تری داری؛ اما من از تو بهتر رانندگی می‌کنم. من بهتر کار می‌کنم؛ اما پشتکار او بیشتر است. لازانیای تو خوب است؛ اما غذای مخصوص من خیلی خوشمزه‌تر است. من نمی‌توانم خیلی خوب لطیفه تعریف کنم؛ ولی از تو شوخ‌طبع‌ترم و…

هر کاری که در زندگی انجام می‌دهیم؛ اغلب در مقایسه با کار دیگری مورد قضاوت قرار می‌گیرد. از روان‌شناسی گرفته تا پزشکی و مهندسی، مقایسه کردن مبنایی برای ارزیابی‌ هر موردی (مردم، مکان‌ها و هر چیز دیگری) است. ما هر چیزی (رفتار، موفقیت، وزن، قد، ظاهر) را بر اساس یک معیار شکل گرفته شده و تغییرناپذیر مورد قضاوت قرار می‌دهیم، بنابراین وقتی که قرار است دیگران را مورد قضاوت قرار دهید، جای تعجب نیست که به‌سرعت مقایسه را مبنایی برای قضاوت خود قرار می‌دهیم.

مقایسه‌ها به شما فرصت می‌دهند حس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید، بدون آن‌که مجبور باشید عملکردتان را بهبود ببخشید. شما مجبور نیستید پیشرفت خود را بر مبنای عملکردتان ارزیابی‌کنید، به‌جای آن از مقایسه بهره می‌برید. اگرچه خیلی سریع خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید؛ اما ترجیح می‌دهید با آن‌ها رقابت نکنید. رقابت می‌تواند به خودپنداره‌تان لطمه بزند. شما نیاز دارید خودتان انتخاب کنید که با چه کسی مقایسه شوید؛ زیرا می‌توانید مطمئن باشید به نتیجه‌ای که می‌خواهید، می‌رسید. اگر می‌خواهید درباره خودتان احساس خوبی‌ داشته باشید،‌ فقط کافی است کسی را پیدا کنید که در شرایطی بدتر از شما قرار دارد. اگر احساس کنید باید خودتان را سرزنش کنید، کسی را پیدا می‌کنید که عملکردش از شما بهتر باشد.

همچنین مقایسه به شما اجازه می‌دهد رفتارتان را توجیه کنید؛ رفتاری که ممکن است توجیه آن برای شما دشوار باشد. هنگامی‌که به همسرتان وفادار نیستید، ممکن است احساس گناه کنید؛ اما زمانی‌که خودتان را با دوستی مقایسه می‌کنید که هیچ‌وقت به همسرش وفادار نبوده است، احساس بدی نخواهید داشت.

در نهایت وقتی خودتان را سرزنش می‌کنید، فقط کافی است به موفقیت فردی دیگر بنگرید تا حس ناکارامدی خود را تقویت کنید. شما از تحقیر خودتان لذت می‌برید، بدون آن‌که مجبور شوید کار خاصی انجام دهید.

راه کارهای پیشنهادی خودیاری برای شما

 

1. در هنگامی‌که خودتان را با دیگری مقایسه کردید، مکث کنید.

از خود بپرسید: «آیا این مقایسه را انجام می‌دهم تا درباره‌ی رفتارم احساس خوبی‌ داشته باشم یا احساس بد؟» اگر پاسخ آن احساس خوب است: «او ماشین قشنگ‌تری دارد؛ اما من راننده بهتری هستم»، از خودتان بپرسید: «هیجان واقعی که در این مقایسه وجود دارد، چیست؟» بسیاری از اشخاص از این نوع مقایسه‌ها استفاده می‌کنند؛ زیرا نیاز دارند نسبت به دیگران احساس برتری داشته باشند و اغلب این مقایسه‌ها موجب پنهان کردن بی‌کفایتی‌ها یا توجیه رفتارهایی است که نمی‌توانید از آن‌ها چشم‌پوشی کنید. نخستین گام برای کنترل وسوسه‌ی مقایسه این است؛ نیاز هیجانی که به آن دارید، آشکار شود.

2. اگر احساس ناکارامدی یا بی‌کفایتی را آشکار می‌کنید، لحظه‌ای درنگ کنید و بدون قضاوت نقاط‌قوت طرف مقابل را مورد توجه قرار دهید.

از این حقیقت که او ماشین قشنگ‌تری دارد، لازانیای خوبی‌ درست می‌کند یا خوش هیکل‌تر از شماست، لذت ببرید. سپس درباره بخش دوم مقایسه فکر کنید، بخشی که به‌طور مستقیم با ویژگی‌ها یا دارایی‌هایتان ارتباط دارد. برای تمام موهبت‌ها و ویژگی‌هایی که در زندگی دارید، شکرگزار باشید. هنگامی‌که احساس رضایت و قدردانی دارید، حسادت به دیگران یا داشتن احساس برتری یا بی‌کفایتی بسیار دشوارتر خواهد بود.

اگر متوجه می‌شوید از مقایسه برای توجیه رفتار غیرقابل پذیرش استفاده می‌کنید، وقت آن است که نگاه جدی‌تری به خودتان داشته باشید. از خود بپرسید: «متفاوت از دیگران، آیا می‌خواهم این‌گونه رفتار کنم؟ آیا می‌خواهم چنین سبکی را در زندگی انتخاب کنم؟» تنها کسی که می‌تواند معیارهایتان را برای زندگی تعیین کند، خودتان هستید و شما تنها کسی هستید که می‌توانید خود را با این معیارها هماهنگ کنید.

3. نگاهی به انگیزه‌های خود بیندازید.

اگر پاسخ به این سوال: «آیا این مقایسه را انجام می‌دهم تا درباره‌ی رفتارم احساس خوبی‌ داشته باشم یا احساس بدتری؟» اگر احساس بدتر باشد، احساسی که تجربه می‌کنید، حاکی از ناکارامدی و بی‌ارزشی است. انگیزه‌ی شما این است که خودتان را تحقیر کنید، نه تقویت. شما می‌توانید این حالت را در دو مرحله کنترل کنید. هر وقت خود را با تحقیر مقایسه می‌کنید، با افزودن این عبارت: «ویژگی‌های مثبت من این است که…» ماهیت مقایسه را تغییر دهید.
برای مثال اگر مقایسه شما این است: «او به‌راحتی دوست پیدا می‌کند؛ اما من توان صحبت با دیگران را ندارم» ی‌توانید این جمله را اضافه کنید: «ویژگی‌های مثبت من این است که من خیلی برای دوستانم ارزش قایلم» اگر شما می‌گویید: «آن‌ها خیلی موفق هستند؛ اما من شکست‌خورده‌ای بیش نیستم». می‌توانید بگویید: «ویژگی‌های مثبت من این است که من صرف‌نظر از شکست یا موفقیت به تلاشم ادامه می‌دهم و پشتکار خوبی‌ دارم»، زمانی‌که نقاط‌ قوت خود را مورد توجه قرار می‌دهید به شما کمک می‌کند احساسات منفی مقایسه را رها کنید و برای تغییر آماده شوید.

شخصی را که خودتان را با او مقایسه می‌کنید، مورد بررسی قرار دهید و بپرسید:‌ «از این فرد چه چیزی می‌توانم بیاموزم که می‌تواند به من در بهبود عملکردم کمک کند؟» شما می‌توانید از هر کسی چیزی بیاموزید که برای زندگیتان به‌کار ببرید. اگر او زیباست و شما احساس می‌کنید زیبا نیستید، چه ویژگی او را تحسین می‌کنید و چه چیزی می‌توانید از او بیاموزید؟ آراستگی؟ طرز برخورد با خودش و دیگران؟ اگر فردی موفق است و شما همیشه احساس می‌کنید شکست‌خورده هستید، چه کسی بهتر از او می‌تواند الگویی برای موفقیت شما باشد؟ شما باید با نگاهی دقیق‌تر به او بنگرید و ببینید چگونه می‌توانید موفقیت او را برای خودتان چندبرابر کنید، سپس همان الگوها و طرز رفتارها را در زندگیتان وارد کنید و به‌کار ببرید.

دانلود رایگان کتابچه من دوست داشتنی
چگونه می توان به راز تجربه عشقی ماندگار و آرامشی حقیقی در زندگی دست پیدا کنیم؟
در این کتابچه 25 صفحه ای رایگان، به همراه دو فایل صوتی مکمل، یاد می گیریم:

• چطور به خودمان عشق بورزیم؟
• از چه روش هایی به خودمان و دیگران نشان می دهیم که خودمان را دوست نداریم؟!
• موانع دوست نداشتن خودمان را شناسایی و آنها را رفع کنیم.
• از طریق تکرار جملات تاکیدی مثبت، ارتباط بهتری با درونمان ایجاد کنیم.
:پیشنهاد خودیاری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *