کوچ کیست؟ کوچینگ چیست؟

کوچ یا مربی همان کسی است بارها اسمش را در مسابقات فوتبال یا ورزش های حرفه ای دیگر شنیده اید.

به بازیکن های حرفه ای انگیزه می دهد. با نکاتی که طی مسابقه بیان می کند، سعی دارد برای بازیکن بهترین نتیجه را ایجاد کند. برد و باخت بازیکن ها، برد و باخت خودش است به همین علت از تمام ظریفتش، برای رشد آنها استفاده می کند.

تصورش را بکنید این مربی، به جای زمین فوتبال، در زندگی واقعی و اتفاقات روزانه شما حضور داشت. فوق العاده می شد نه؟

کوچ یا مربی کیست؟

مربی زندگی شما همان خانم یا آقایی است که برای رسیدن به اهدافتان به شما کمک میکند. قدم به قدم همراه شما برای رشد شخصی شما حرکت می کند.

مربی زندگی برای بهبود سبک زندگی تان به کمک شما می آید. نگاهی رو به جلو دارد و می خواهد گره های احتمالی مسیر را به شما نشان دهد.

البته، با روش های مخصوص خودتان و با زبان خودتان! هر کس مسائل خاص و ویژه ای دارد، در نتیجه روش های خاصی هم برای حل این مسائل دارد.

شاید شنیده باشید که کوچینگ نیاز به گذراندن هیچ دوره یا مدرک معتبری ندارد که به نظر من این حرف درست نیست و به شدت نیاز به مطالعه روزانه و مدوام دارد. چون کوچینگ نوعی از ارتباط عمیق با انسان های مختلف است و از آنجا که ارتباط عمیق با انسان ها کار ساده ای نیست و کوچ به عنوان یک تسهیل گر، نیاز به کسب به آگاهی و تجربه هر روز و هر لحظه دارد.

لازم است در زمینه های مختلف مطالعه کند. هر روز در حال آموزش و یادگیری باشد تا بتواند به شکلی سازنده با کس دیگری هم قدم شود و او را به مقصد دلخواهش برساند. کوچ ویژگی های شاخصی مثل صبور بودن، شنونده ی فعال بودن و مشاهده گر بودن و البته شخصیتی مقتدر دارد تا در کارش بهتر عمل کند و مربی شاخصی شود.

کوچ

کوچینگ یا مربیگری چیست؟

وقتی می گوییم کوچینگ یا مربی گری دقیقا در مورد چه چیزی حرف می زنیم؟

در مورد جلسات مشاوره؟ یا کسی که منتور ماست و دارد راه رفته را به ما نشان میدهد؟
راستش نه!

کوچینگ به عنوان یک صنعت! مهارت! یا حرفه ای جدید؛ یکی دو دهه است که در جهان در حال رشد است و به طرز باور نکردنی در حال رشد و گسترش در مجامع جهانی است. چون هر کسی نیاز به کوچ دارد و داشتن کوچ تحول بزرگی در سبک زندگی افراد ایجاد می کند.

مراجع آموزشی بزرگی در جهان در حال پرورش کوچ ها در گرایش های مختلف هستند و هر روز به تعداد این مراجع اضافه می شود. مثلا سازمان ICF فدراسیون جهانی کوچ های حرفه ای به عنوان یکی از مراجع اصلی کوچینگ، کوچینگ را اینطور تعریف می کند: کوچینگ یک رابطه شراکت بین مربی و مراجع که در نتیجه آن، مراجع فکرشان به کار می افتد و خلاق تر می شوند تا توانایی فردی و حرفه ای خود را به حداکثر برساند و حاصل آن این است که، توانمندی خود را در حیطه های مختلف به حداکثر می رساند.

دوست دارم نظر شخصی خودم را در مورد کوچینگ بدانید همان دلایلی که باعث شد من هم کوچ شوم و هر روز برای افزایش مهارتم بکوشم.

کوچینگ رابطه ی عمیق و تاثیرگذاری است که مراجع به واسطه سوال هایی که از او پرسیده می شود.

پاسخ ها یا راه کار های را به بهترین و اثرگزار ترین شکل به نمایش می گذارد، کوچ با این سوال ها؛ بخش هایی از درون مراجع، که به آنها دسترسی نداشته یا تمایلی به دیدن آن بخش ها نداشته را به وی نشان می دهد، تا مراجع در ادامه مسیر با آگاهی و خرد بیشتری حرکت کند.

 

سرویس‌های ویژه‌ی کوچینگ

 

دانلود رایگان کتابچه من دوست داشتنی
چگونه می توان به راز تجربه عشقی ماندگار و آرامشی حقیقی در زندگی دست پیدا کنیم؟
در این کتابچه 25 صفحه ای رایگان، به همراه دو فایل صوتی مکمل، یاد می گیریم:

• چطور به خودمان عشق بورزیم؟
• از چه روش هایی به خودمان و دیگران نشان می دهیم که خودمان را دوست نداریم؟!
• موانع دوست نداشتن خودمان را شناسایی و آنها را رفع کنیم.
• از طریق تکرار جملات تاکیدی مثبت، ارتباط بهتری با درونمان ایجاد کنیم.
:پیشنهاد خودیاری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.