کوچ یا مربی همان کسی است بارها اسمش را در مسابقات فوتبال یا ورزش های حرفه ای دیگر شنیده اید… به بازیکن های حرفه ای انگیزه می دهد و با نکاتی که طی مسابقه بیان می کند سعی دارد برای بازیکن بهترین نتیجه را ایجاد کند. برد و باخت بازیکن ها، برد و باخت خودش است به همین علت از تمام ظریفتش، برای رشد آنها استفاده می کند… تصورش را بکنید این مربی، به جای زمین فوتبال، در زندگی واقعی و اتفاقات روزانه شما حضور داشت… که البته خوشبختانه چند سالی است مربی ها به خانه ها و کسب و کارها هم آمده اند، راستی آیا شما با کوچ زندگی آشنایی دارید؟ بله کوچ رندگی…

کوچ یا مربی کیست؟

مربی زندگی شما همان خانم یا آقایی است که برای رسیدن به اهدافتان به شما کمک میکند و قدم به قدم همراه شما برای رشد شخصی شما حرکت می کند. مربی زندگی برای بهبود سبک زندگی تان به کمک شما می آید. نگاهی رو به جلو دارد و می خواهد گره های احتمالی مسیر را به شما نشان دهد البته، با روش های مخصوص خودتان و با زبان خودتان! هر کس مسائل خاص و ویژه ای دارد، در نتیجه روش های خاصی هم برای حل این مسائل دارد.
شاید شنیده باشید که کوچینگ نیاز به گذراندن هیچ دوره یا مدرک معتبری ندارد که به نظر من این حرف درست نیست و به شدت نیاز به مطالعه روزانه و مدوام دارد، چون کوچینگ نوعی از ارتباط عمیق با انسان های مختلف است و از آنجا که ارتباط عمیق با انسان ها کار ساده ای نیست و کوچ به عنوان یک تسهیل گر، نیاز به کسب به آگاهی و تجربه هر روز و هر لحظه دارد. لازم است در زمینه های مختلف مطالعه کند و هر روز در حال آموزش و یادگیری باشد تا بتواند به شکلی سازنده با کس دیگری هم قدم شود و او را به مقصد دلخواهش برساند. کوچ ویژگی های شاخصی مثل صبور بودن، شنونده ی فعال بودن و مشاهده گر بودن و البته شخصیتی مقتدر دارد تا در کارش بهتر عمل کند و مربی شاخصی شود.

کوچینگ چیست؟

وقتی می گوییم کوچینگ یا مربی گری دقیقا در مورد چه چیزی حرف می زنیم؟ در مورد جلسات مشاوره؟ یا کسی که منتور ماست و دارد راه رفته را به ما نشان میدهد؟
راستش نه! کوچینگ به عنوان یک صنعت! مهارت! یا حرفه ای جدید؛ یکی دو دهه است که در جهان در حال رشد است و به طرز باور نکردنی در حال رشد و گسترش در مجامع جهانی است چون هر کسی نیاز به کوچ دارد و داشتن کوچ تحول بزرگی در سبک زندگی افراد ایجاد می کند.
مراجع آموزشی بزرگی در جهان در حال پرورش کوچ ها در گرایش های مختلف هستند و هر روز به تعداد این مراجع اضافه می شود مثلا سازمان ICF فدراسیون جهانی کوچ های حرفه ای به عنوان یکی از مراجع اصلی کوچینگ، کوچینگ را اینطور تعریف می کند: کوچینگ یک رابطه شراکت بین مربی و مراجع که در نتیجه آن، مراجع فکرشان به کار می افتد و خلاق تر می شوند تا توانایی فردی و حرفه ای خود را به حداکثر برساند و حاصل آن این است که، توانمندی خود را در حیطه های مختلف به حداکثر می رساند.

دوست دارم نظر شخصی خودم را در مورد کوچینگ بدانید همان دلایلی که باعث شد من هم کوچ شوم و هر روز برای افزایش مهارتم بکوشم…

کوچینگ رابطه ی عمیق و تاثیرگذاری است که مراجع به واسطه سوال هایی که از او پرسیده می شود. پاسخ ها یا راه کار های را به بهترین و اثرگزار ترین شکل به نمایش می گذارد، کوچ با این سوال ها؛ بخش هایی از درون مراجع، که به آنها دسترسی نداشته یا تمایلی به دیدن آن بخش ها نداشته را به وی نشان می دهد، تا مراجع در ادامه مسیر با آگاهی و خرد بیشتری حرکت کند.

اما چرا همه نیاز به کوچ دارند؟

دلیل اول: چه کسی بهتر از خودت!

در جلسات کوچینگ شما تنها مرجعی هستید که کوچ به آن دسترسی دارد. این یعنی کوچ فقط روی احساس شما، کلمات و زبان شما تمرکز می کند و می خواهد از خود شما بشنود و ببیند تا بتواند بهتر شما را بشناسد و شما را بهتر به خودتان نشان دهد. سوالات عمیق و موثر کوچ راهی است که کمک می کند شما بهتر به درون خودتان بروید و هر آنچه نیاز دارید را بیرون بکشید.

دلیل دوم: راه کار مخصوص شما!

اینجا در جلسه حضوری یا تلفنی کوچینگ هرچه هست برای شماست مخصوصا راه حل ها! شما بهتر از هر کس دیگری می دانید در زندگی شما چه چیزی کاربرد دارد و چه چیزی موثر است وقتی با کسی غیر از کوچ مشورت می کنید او بر اساس دانش و تجربه شخصی اش، راه کار یا نصیحتی به شما می دهد و با اطمینان می گوید برو عمل کن و نتیجه اش را ببین… اما وقتی شما با تجربیات و سبک زندگی مخصوص خودتان آن راه کار را حتی مو به مو اجرا می کنید و نتیجه ی رضایت بخشی حاصل نمی شود دچار یک معضل جدید هم می شوید و احتمالا فکر می کنید ایراد کار از هوش و درایت شماست! در حالی که فقط آن راه کار مورد مناسبی برای شما نبوده است! حالا تصور کنید راه کاری که خودتان با کمک کوچتان به آن رسیده اید را با انگیزه و اراده انجام دهید چقدر ممکن است نتیجه بگیرید؟ چقدر به خودتان افتخار خواهید کرد؟

دلیل سوم: کشف چیزهای جدید!

از کودکی تو نمی توانی ها و باید و نباید های زیادی شنیده ایم و هزاران استعداد و توانمندی در درونمان دفن شده اند و چشم انتظار روزی که از این دنیای تاریک خارج شوند و رخی به جهان بنمایند… کوچینگ کلید این دنیای تاریک است شما با ورود به دنیای درون تان آن را روشن می کنید و چیزای شکفت آوری می بینید نقاط قوتی که از آنها استفاده نمی کردید، استعداد هایی که فراموششان کرده بودید و مهارت هایی که نیاز به کمی توجه برای شکوفایی داشتند. کافی ست بخواهید که این در را باز کنید و اجازه بدهید مربی به درون شما نوری بتاباند تا موهبت های الهی را ببینید و به بهترین شکل از آنها استفاده کنید.

دلیل چهارم: نیروی درون شما

برایتان پیش آمده که ندانید چه می خواهید و اصلا برای چه زنده هستید؟ درد مزمن عجیبی دارد نه می شود به روانشناس و مشاور و روان پزشک گفت چون آنقدر ها هم درد نیست و نه می شود به دوست و رفیق گفت چون معمولا پیشنهاد های عجیب و غریبی روی میز می گذارند… ضمن اینکه نمی دانند چطور به شما برای تغییر این شرایط کمک کنند… یکی از مهمترین کارهایی که مربی قادر به انجام آن است حمایت از شما در هر حالی هستید است… وقتی نمی دانید از این زندگی چه می خواهید؟ هدفی برای شما مشخص نیست یا وقتی رویایی دارید و راهی برای رسیذن به آن ندارید یا حتی به وجود داشتن رویا و آگاهی از مسیر در میانه راه گیر افتاده اید… بهترین گزینه برای شما یک مربی حرفه ای و مطلع است، تا با شتاب بیشتری به سمت هدف و رویای مناسب خودتان پیش بروید.

دلیل پنجم: اثربخشی ماندگار

بدون شک دوره های زیادی رفته اید، مهارت های زیادی بوده کسب کرده اید اما بعد از مدتی به دلیل استفاده نکردن یا بروز شدن یا… آن را فراموش کرده اید و کنار گذاشته اید. نکته جالب کوچینگ اثر گذاری سریع و ماندگار آن است. در جلسات کوچینگ با خودتان آشنا می شوید و می آموزید چطور با خودتان رفتار کنید، چطور سوال کنید و چطور با زحمت و اضطراب کمتری به خواسته تان برسید… قضاوت با شما وقتی بیاموزید بهترین خودتان باشید آیا آن را رها خواهید کرد؟ آیا دوست ندارید به دیگران خود واقعی و تاثیرگذارتان را نشان بدهید و کاری کنید که دنیا نگاه جدیدی به شما بیاندازد؟ شما بعد از جلسات کوچینگ رشد زیادی را تجربه خواهید کرد و این رشد با اثر تکرار در شما نهادینه خواهد شد.

اگر دوست دارید، تجربه یک جلسه ی رایگان کوچینگ با مرضیه باقرزاده را داشته باشید می توانید از طریق ثبت نام در لینک زیر یک ساعت صحبت اثربخش و راه گشا را به خودتان هدیه کنید و تغییرات محسوسی را تجربه کنید.

سرویس‌های ویژه‌ی کوچینگ

 

دانلود رایگان کتابچه من دوست داشتنی
چگونه می توان به راز تجربه عشقی ماندگار و آرامشی حقیقی در زندگی دست پیدا کنیم؟
در این کتابچه 25 صفحه ای رایگان، به همراه دو فایل صوتی مکمل، یاد می گیریم:

• چطور به خودمان عشق بورزیم؟
• از چه روش هایی به خودمان و دیگران نشان می دهیم که خودمان را دوست نداریم؟!
• موانع دوست نداشتن خودمان را شناسایی و آنها را رفع کنیم.
• از طریق تکرار جملات تاکیدی مثبت، ارتباط بهتری با درونمان ایجاد کنیم.
:پیشنهاد خودیاری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *