در گذشته شروع کسب و کار و کارآفرینی بیشتر شبیه یک بازی ریسک و شانس بوده که در بین جمعیت مردها در دامنه وسیعی طرفدار داشته است. ولی این فرهنگ پس از مدتی رنگی دیگر به خود می‌گیرد و خانم‌ها نیز وارد این دنیا می‌شوند.

این روزها خانم های زیادی اقدام به شروع کسب و کار خودشان می کنند. عده زیادی از این زنان پرتلاش به نتایج بسیار خوبی می رسند و تغییر بزرگی ایجاد میکنند.

ممکن است در نگاه اول بگویید نیازها و انگیزه‌های خانم‌های کارآفرین در کشور ما با جاهای دیگر متفاوت است اما بعضی انگیزه ها در بین خانم‌ها در کل دنیا یکسان هستند که دوست دارم در این مقاله آنها را با شما به اشتراک بگذارم.

دو خانم به نام های «کیمبرلی یوریو» و «کایتلین فریدمن» بنیانگذاران رسانه‌ی وای سی و نویسندگان کتاب « راهنمایی برای دختران؛ چگونه کسب و کار خود را شروع کنید (پیشنهادها و داستان‌هایی واقعی از کارآفرینان موفق)» درباره‌ی اینکه چگونه با وجود چالش‌های یکسانی که برای همه زنان وجود دارند کارشان را آغاز کرده اند نکات جالبی را در پاسخ سوالات در زمینه انگیزه بیان می‌کنند.

۱: چه انگیزه هایی پشت تصمیم مهم شروع کسب و کار وجود دارد؟

  • زمان قابل انعطاف
  • دوری از کار کردن برای افراد دیگر و سازمان‌های بزرگ
  • کنترل بیشتر بر درامد و کسب درآمد بیشتر
  • تمایل به رویارویی با چالش‌ها در زندگی شخصی و کاری

۲: چطور نقش های همسر، مادر و یک زن کار آفرین با موفقیت ایفا می شود؟

افراد زیادی بخصوص خانم ها، آرزو دارند که خانواده و زندگی کاری شان در تعادل باشد. آنها نگران این موضوع هستند که چگونه باید تعادل بین کار و زندگی شان را ایجاد کنند. البته نه به دلیل انتظارات جامعه یا محدودیت‌ها بلکه به دلیل اینکه زمان کافی در روز نداشتند تاهم به شغل و هم به خانواده بپردازند.

ارتباطات در خانه و سپردن کارها دو کلید این معما هستند. قبل از اینکه یک کسب و کاری را راه اندازی کنید با خانواده تان صحبت کنید. اگر فرزندانتان به اندازه کافی بزرگ هستند تا درک کنند برایشان توضیح دهید که به دنبال تعهد زمانی هستید و بگویید که این کسب و کار چگونه قرار است زندگی خانواده را تحت تاثیر قرار بدهد. حتی اگر فرزنداتان کوچک هستند آن‌ها را در جریان کسب و کار خود بگذارید.
ما با سرآشپزهایی صحبت کردیم که فرزندانشان را در سن کم به سرکار می آوردند. این کار باعث میشود که همسر و فرزندان شما سال‌های بعد احساس کنند که بخشی از کسب و کار هستند و تغییرات این کسب و کار را در این سال‌ها می‌بینند.

۳: آیا داستانی از موفقیت زنانی که همزمان با توسعه کسب و کارشان، باردار شده‌اند دارید؟

استراحت در دوران بارداری در زمان شروع یک کسب و کار می‌تواند در ظاهر یک عامل عقب برنده در کسب و کار باشد. ولی آنچه که در واقعیت وجود دارد این است که بدانید در این زمان از اطرافیان خود کمک بگیرید. نه اینکه استراحت خود را کم کنید بلکه برنامه ریزی کنید که به هر دو برسید. سخت است ولی با کمی برنامه ریزی میتوان کار را با این شرایط هماهنگ کرد. یکی از خانم‌هایی که با او مصاحبه کردیم کسب و کار مربوط به مواد شوینده را برای ۶ ماه جلو می برد. در حالی که در رختخواب استراحت می‌کرد و سه قلو باردار بود.

شروع کسب و کار

پاسخ هایی کاربردی به نگرانی های شروع کسب و کارتان

۴: تغییر از کارمندی به کارآفرینی

ممکن است دلیل شما برای شروع این باشد که به سمت این مدل کار کردن هل داده شده اید. از کارتان استعفا داده اید یا حس کرده اید که کارمندی انعطاف پذیری لازم برای ترکیب زندگی کاری و خانوادگی را ندارند. بعض از شما از شغلی که در آن قرار داشتید راضی نبوده اید. یا احساس می‌کنید رابطه تان با رئیس و یا همکارانتان خوب نیست. هردلیلی که پشت این موضوع باشد، تغییر از سمت کارمندی به خوداشتغالی یا کارفرمایی است که حقیقتاً تصمیم بزرگی است.


یکی از دوستان ما که از جستجو برای شغل ناامید شده بود تصمیم گرفت کسب و کار خودش را ایجاد کند. او درباره‌ی این تصمیم نگران بود چرا که او این کار را به دلیل یک فشار بیرونی شروع کرده بود. شش ماه بعد او کسب و کار مشاوره خود را راه اندازی کرد. او تمام مدت درباره پول نگران بود و این نگرانی باعث شد که او در نهایت تیم کاری اش را از دست بدهد! زمانی که به او شغلی پیشنهاد شد او ترسید که کسب و کارش را تعطیل کند.
آنچه که مهم است این است که یک فشار بیرونی بر خلاف یک انگیزه درونی باعث می شود. که تنها بمانید و نتوانید کسب و کارتان را با موفقیت پیش ببرید. پس قبل از هر اقدامی برای شروع کسب و کار به خودتان استراحتی بدهید. تا بتوانید خود را با شرایط جدید هماهنگ کنید.

۵: زن های کارآفرین، بیشتر بدنبال چه هستند؟

هنگامی که شما یک کسب و کار را راه اندازی می کنید باید همه‌ی فعالیت‌ها را باهم انجام دهید. در کسب و کار ما کتابداری، بازاریابی به طور مستقیم و روابط عمومی، سئو باید انجام شوند. ولی نکته مثبتی که وجود دارد این است که شما نمی‌دانید که چقدر رضایت شخصی و حرفه ای پشت این قضیه وجود دارد. چرا که شما از هیچکدام از این کارها خسته نمی‌شوید. شما همواره در حال یادگیری چیزهای جدید هستید. احساس می‌کنید که می‌توانید برای رویارویی با مشکلات آماده شوید. خانم‌هایی که من با آن‌ها صحبت کردم انتخاب کرده بودند که کارافرین شوند. زیرا که می‌خواستند به طور بالقوه پول بیشتری در بیاورند.
برای مثال خیلی از مشاوران، طراحان گرافیک، طراحان وب سایت دوست داشتند تا بر پروژه هایی که می‌گرفتند و بر زمان و کاری که می کنند کنترل داشته یاشند.

۶: قبل از شروع کسب و کار چه باید کرد؟

قبل از شروع کسب و کار به این سوالات فکر کنید و پاسخ های صادقانه ای به خود بدهید:

  • آیا برای کسب درامد به طور ۱۰۰درصد آماده هستید؟
  • آیا توانایی ریسک کردن را دارید؟
  • اگر شما یک نویسنده، هنرمند یا فعال حرفه ای خلاق هستید می‌توانید بخش بزرگی از زمانتان را با حسابدارها، وکلا و فروشندگان کتاب و… بگذرانید؟
  • آیا انگیزه و انرژی کافی برای یادگیری چیزهای جدید را دارید؟
  • تحقیقات بازار را انجام داده اید؟

اگر شما همیشه در آرزوی این بوده اید که یک کتاب فروشی باز کنید. اما در شهری زندگی می‌کنید که تعداد زیادی از کتاب فروش‌ها بدون مشتری هستند. باید دویاره به این انتخابتان فکر کنید. کسب و کارهای موفق آن‌هایی هستند که نیاز یک اجتماع یا جامعه را پوشش می‌دهند. بنابراین قبل از اینکه عاشق یک ایده ای شوید از دوستان، خانواده و یا هر کسی که مسیر شما را طی کرده بپرسید که چه نوع کسب و کارهایی در حال حاضر می‌تواند بیشترین مشتری را داشته باشد.

  • طرح کسب و کار دارید؟

طح کسب و کار نقشه‌ی راه شما است برای اینکه مسیرتان را دقیقتر پیش ببرید. پس لطفاً زمان بگذارید و آن را بنویسید. اگر خودتان هم نسبت به چگونگی نوشتنش آگاهی ندارید لطفاً از یک کوچ یا مشاور کسب و کار کمک بگیرید.

تیمی از مشاوران و کوچ ها را استخدام کنید. تیم کسب و کار شما باید شامل یک کوچ کسب و کار، حسابدار، و شاید گرافیست باشد. مشاورانی را پیدا کنید که با کسب و کار شما آشنایی بیشتری دارند. در کنار اینها سعی کنید مردمی را استخدام کنید که از کار کردن در کنارشان لذت می‌برید و مطمئن باشید که وقتی چیزهای تازه را برایشان شرح می‌دهید صبور هستند.

۷: آیا صحبت اثربخشی دارید که مایل باشید مطرح کنید؟

خودتان را قبل از تعهد به یک کسب و کار ارزیابی کنید. اینکه شما رئیس خودتان باشید عالی به نظر می‌رسد. اما این مسئله سبک زندگی مناسبی برای هر کسی نیست. بنابراین ابتدا با خودتان صادق باشید و درون تان را ببرسی کنید. آیا نظم و تعهد کافی دارید؟ آیا می توانید در هر شرایطی بحران ها را مدیریت کنید؟ اگر در مورد پاسخ این سوالات مردد هستید، حتما باید یک کوچ متخصص در زمینه ی کسب و کار صحبت کنید.

 

اگر برای شروع کسب و کار خودتان، کوچ کسب و کار ندارید و می خواهید از مزایای حضور یک کوچ حرفه ای در رشد کسب و کارتان استفاده کنید، یک جلسه رایگان با کوچ های حرفه ای در مجموعه ی خودیاری را به شما پیشنهاد می کنیم. از طریق لینک زیر ثبت نام کنید.

 

دانلود رایگان کتابچه من دوست داشتنی
چگونه می توان به راز تجربه عشقی ماندگار و آرامشی حقیقی در زندگی دست پیدا کنیم؟
در این کتابچه 25 صفحه ای رایگان، به همراه دو فایل صوتی مکمل، یاد می گیریم:

• چطور به خودمان عشق بورزیم؟
• از چه روش هایی به خودمان و دیگران نشان می دهیم که خودمان را دوست نداریم؟!
• موانع دوست نداشتن خودمان را شناسایی و آنها را رفع کنیم.
• از طریق تکرار جملات تاکیدی مثبت، ارتباط بهتری با درونمان ایجاد کنیم.
:پیشنهاد خودیاری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.