چطور دخل و خرجم را با هم جور کنم؟

هنوز آخر ماه نشده و بیشتر حقوقتان صرف هزینه های جاری شده؟ نگران روزهای آینده هستید؟ حق هم دارید که نگران باشید! در شرایط خاص اقتصادی و اجتماعی فعلی (حتی در شرایط عادی زندگی) اداره کردن دخل و خرج جز کارهای مهم و حیاتی است که هر کسی به آن نیاز دارد و باید بداند که چطور این کار را انجام دهد. اما برای هماهنگ کردن هزینه ها و درآمد ها چه کارهایی می شود انجام داد؟

دقیقا چقدر پول می گیرید؟

خیلی از ما جز شغل اصلی که بابت انجام آن حقوق می گیریم درآمد دیگری هم داریم، ممکن است سودی از حساب بانکی مان هر چند کم دریافت کنیم یا شغل خانگی داریم یا هر روشی که خودتان سراغ دارید و برایتان درآمد ایجاد می کند.
اولین قدم این است که از میزان درآمدهای ماهیانه خودتان به طور دقیق خبردار شوید. بنویسید از چه طریقی و به چه میزانی پول دریافت می کنید.

حق شما از حقوقتان چقدر است؟

خوب معلوم است که شما از حقوقتان، حقی دارید! اما اگر دقت کنید بیشتر درآمدهای ما صرف هزینه هایی می شود که بابت زندگی می پردازیم. خوراک، پوشاک، مسکن، آموزش، درمان و هزاران چیز دیگر! در نهایت چقدر از حقوقتان به شما می رسد؟
بهترین کاری که بسیار به انسان امید و انگیزه می دهد این است که سهمش از حقوقش را در همان لحظه ای که درآمدی دارد از خودش دریافت کند. اگر دوست دارید می توانید 10% از درآمدتان را به خودتان ببخشید و با آن مبلغ، تنها و بخصوص برای خودتان صرف کنید. می توانید پس انداز روز مبادای مخصوص من درست کنید یا چیزی که دوستش دارید را بخرید یا … مهم این است که برای تلاش خودتان ارزش قائل شوید و به خودتان حقوق دلچسبی بدهید!

چقدر بدهکارید؟

مهم است که لیست کاملی از بدهی هایتان داشته باشید و برای باز پرداخت آنها برنامه ای که بر اساس فوری بودن و اولویت پرداخت ریخته شده است اقدام کنید.
گفتن ندارد که قرض گرفتن چه کار ناخوشایندی است و علاوه بر فشار روانی که به شخص وارد می کند باز پرداخت آن به شدت به برنامه ریزی زماندار نیاز دارد. برای بازپرداخت اقساط و بدهی های هر ماه قبل از اینکه حقوق بگیرید برنامه ریزی کنید و به محض دریافت مبلغ حقوقتان با توجه به برنامه ریزی و اولویت بندی که انجام دادید اقدام کنید. بدهی های بزرگ که شبیه فیل عظیم جثه ای هستند را به تکه های قابل حضم تبدیل کنید تا از پس پرداخت آنها بر بیایید و از نظر روانی فشار کمتری را تحمل کنید.

هزینه های همیشگی زندگیتان چه هستند؟

هر کسی بسته به نوع و مدل زندگی اش هزینه های ثابتی دارد که ناگزیر به پرداخت آنهاست. من نمی دانم زندگی شما چطوری اداره می شود اما شما خوب می دانید! لیست هزینه های همیشگی تان را بنویسد. راس لیست حیاتی ها هستند مثلا اگر قبض موبایل را ندهید قطع می شود اما اگر این هفته به کافی شاپ نروید فرصت های دیگری برای انجام آن خواهید داشت. معمولا بخش عمده ای از درآمدهای ما صرف هزینه های جاری زندگی می شود، بهتر است عادت های مربوط به خرید کردن تان را شناسایی کنید و برای اینکه زیاده از حد یعنی بالاتر از میزانی که برای هزینه های جاری تعیین کرده اید خرج نکنید راه کارهایی را پیدا کنید مثلا با پول نقد خرید کنید و کمتر از کارت عابر بانک تان استفاده کنید چون استفاده از پول نقد از نظر روانی به کمتر خرج کردن کمک می کند.

برای پس انداز کردن برنامه ای دارید؟

روش های مختلفی برای پس انداز زیاد یا کم داریم. می توانید از سیستم های بانک داری استفاده کنید مثلا برداشت اتوماتیک از حساب اصلی به حساب پس انداز یا حساب های مرکب که سود مرکب می دهند یا هر حسابی که مشاور یا متصدی بانک با توجه به شرایط تان به شما پیشنهاد می کند. اما من طرفدار کارهای کوچک اما همیشگی هستم. هر هفته برای خودتان به عنوان دخل هفتگی پولی کنار بگذارید و به عنوان یک تعهد به آن نگاه کنید. مبلغش اهمیتی ندارد هر چقدر که می توانید هر چقدر که در هفته برایتان ممکن بود. از عدد های دست یافتنی برای خودتان شروع کنید شاید از این بازی خوشتان آمد و تصمیم گرفتید هر هفته هزار تومان بله فقط هزار تومان بیشتر کنار بگذارید! مهم ترین نکته روش ساده ی که گفتم ادامه دادن و تعهد به انجام آن است و اینکه برای رشد مبلغ همت کنید. یادتان باشد این یک بازی برای جمع کردن امتیاز است… هر چه امتیاز شما بالاتر برود پس انداز بیشتری نصیبتان می شود.

خرج های ناگهانی از کجا سبز می شوند؟

دقت کرده اید وقتی روی مدار بدشانسی می افتیم، ظاهرا همه چیز به هم می ریزد! خوب می توان گفت علت به هم ریختن همه چیز، به هم ریختگی افکار و آرامش شماست که به شکل اتفاقات ناگوار برای شما بروز می کند. نگران چه هستید استرس آینده را تغییر نمی دهد و احساس گناه هم تاثیری بر گذشته نخواهد داشت، هر چه هست همین حالاست! برای یک روز کلا مسائل و ناگواری ها بپذیرید و به جای غر زدن یا چه کنم چه کنم کردن، شرایط را همان طوری که در آن هستید نه آن طوری که تصور می کنید در آن هستید بررسی کنید. این خط را چند بار بخوانید چون نکته بسیار مهمی داشت! شرایط را همان طوری که در آن حضور دارید، نه آن طوری که تصور می کنید در آن هستید بررسی کنید. به احتمال خیلی زیاد راه حل را پیدا می کنید زیرا راه حل کتار سوال درست قرار گرفته و منتظر دیده شدن است. در ضمن برای هر مساله و مشکلی راهی وجود دارد اصلا شک نکنید و امیدوار باشید که راه حل را دریافت کنید. حالا این خرج های ناگهانی از هر جایی که سبز می شوند، در نهاین برای ما حکم هزینه و خرج را دارند! خوب شما که می دانید چطور پس انداز کنید، به صندوق تان سری بزنید و بخشی فقط بخشی از آن را برای هزینه های اضطراری هزینه کنید. مراقب باشید این دو اشتباه را نکنید: اول به حق خودتان از دستمزد ماهیانه تان به هیچ وجه دست نزنید، مگر برای خرید هدیه تولد خودتان. دوم در دام عادت به ناخنک زدن به پس انداز نیافتید چون تمام تلاشتان به نتیجه خواهد بود و آخر سال مالی می بینید که حتی هزار تومان های ناچیزتان هم باقی نمانده اند.

ببخش تا دریافت کنی.

این عادت خوبی است که بخش کوچکی از مالت را برای شاد کردن دل بچه های کار یا شاید مرد آبروداری که از کار افتاده و هر روز شرمنده بچه هایش می شود. این کار را برای این به شما پیشنهاد کردم چون یک قانون الهی است و حالت بوم رنگ دارد یعنی آن را هر جور ارسال کنید همان جور دریافت خواهید کرد. اگر با عشق بدهید خوب عشق نسیبتان می شود. اما اگر بدون میل و از سر هر چیزی جز عشق اقدام کنید همان نیت اصلی به شما باز می گردد.

مجموع این کارها در کنار هم به شما کمک می کند. اما یک مساله باقی مانده است یادتان باشد یکی از راه هایی که به شما آرامش و اعتماد به نفس می دهد این است که باور کنید در شرایط خوب مالی قرار دارید، پس برای حال خوب خودتان هم که شده از همین ماه شروع به استفاده از این روش کنید و از فراوانی بی حدی که وارد زندگیتان می شود لذت ببرید.

6 پاسخ
  • Morabi
   Morabi گفته:

   مرسی از بازخورد خوبتون، شما برای مدیریت دخل و خرجتون از چه روشی استفاده می کنید؟ اون روش تا حالا چقدر بهتون کمک کرده؟

   پاسخ
 1. حسین قاهری
  حسین قاهری گفته:

  سلام استاد عزیز سرکار خانم باقر زاده
  علاقمندم به شما بابت مطالب زیبایتان آفرین بگویم که با نکته سنجی و دقت فراوان در کنار هم چیده شده بودند .
  امیدوارم در کارتان موفق و پیروز باشید . حسین قاهری

  پاسخ
  • Morabi
   Morabi گفته:

   سلام جناب قاهری، برای حمایت و محبت شما سپاس گذارم.
   ممکنه بفرمایید دغدغه‌ای زندگی شما چه مورد یا موضوعی هست؟ تا بتونیم بیشتر در خدمت باشیم…

   پاسخ
 2. حبیب خورشیدی
  حبیب خورشیدی گفته:

  من شخصا به عنوان کسی که تجربه مشاوره و کوچ بصورت تلفنی رو با سرکار خانم باقرزاده داشتم، با اطمینان کامل میتونم مفید و موثر و کارآمد بودن اون رو تایید کنم.ایشون بسیار مسلط و ماهر در این زمینه هستن و تفاوت بسیار زیادی با مشاورهای ساده که همه جا مشاهده میشن دارن.صادقانه به تمام دوستانی که نیاز به راهنمایی دارن، مشاوره با ایشون رو توصیه میکنم.قطعا راهکارها و راه حلهای فوق العاده ای رو از ایشون دریافت خواهید کرد و پس از اتمام کوچ،خودتون متوجه خواهید شد که سردرگمی و احساس ناخوشایندی که داشتین از ذهنتون پاک شده.
  به امید موفقیت همه دوستان……

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *