اصلی اساسی برای رسیدن به خواسته ها
برنامه ریزی، حلقه گمشده ی موفقیتی است که به دنبالش هستید، البته اینکه برنامه ریزی کنید با اینکه طبق برنامه ریزی عمل کنید باهم متفاوت هستند، در واقع برنامه ریزی بدون اجرا یعنی برنامه ریزی برای شکست خوردن. ما نیاز داریم بیاموزیم که چطور طبق برنامه عمل کنیم.
مطالعه این مطالب را به شما توصیه می کنیم:

چرا یه روزهایی انرژی زیادی دارم اما یه روزهایی بی حوصله ام؟

خیلی برام پیش میاد که وقتی بیدار میشم انقدر احساس سرزندگی و هیجان می کنم که باور دارم هیچ چیز نمی تونه جلومو بگیره و اون روز کلی فعالیت و تلاش می کنم. در عوض یه روزهایی هم ساعت رومیزیم چند بار زنگ می خورده من خاموشش می کنم! اول صبحی انقدر اوقاتم تلخه که بهتره از روی تخت بلند نشم و بیرون نرم که خدایی نکرده باعث ناراحتی کسی نشم! این روزهایی که حوصله ندارم خیلی طولانی و خسته کننده هستند اما روزهایی که حالم خوبه خیلی سریع می گذرن. دوست دارم بدونم چرا یه روزهایی انرژی زیادی دارم یه روزهایی نه؟

بیشتر بخوانید

با انجام این 9 کار پول بیشتری در کیفتان خواهید داشت.

کیف پول ما، بخشی از هویت ماست و اهمیت زیادی برایمان دارد. دوست دارید همیشه، کیفی پر از پول داشته باشید؟ می دانید ندانسته و بدون آگاهی هزینه هایی را پرداخت می کنید و پول هایی را از دست می دهید؟ آیا می توانید در طی ماه به خوبی کیف پولتان را مدیریت کنید؟ شاید بپرسید این سوال ها چطور باعث پولدار شدن من می شوند! در این مقاله قصد داریم راه هایی که باعث هدر شدن پول هایتان می شود را بررسی کنیم، هر گزینه که در مورد شما هم صدق می کند را انتخاب و آن را تغییر دهید و به همین سادگی پول بیشتری خواهید داشت.
بیشتر بخوانید

پنج توصیه‌ی فوق‌العاده برای کاهش هزینه‌ی خرید شب عید

این روزها که سال 97 دارد نفس های آخرش را می کشد و اندک اندک به رسوم سنتی و دوست داشتنی نوروز نزدیک می شویم، خانم ها و آقایان زیادی مشتاقانه منتظر تغییر سال و شروع سال جدید هستند.
شما هم وقتی دختربچه یا پسربچه ی کوچکی بودید برای خرید لباس عید مادرتان را به مرز جنون می رساندید!؟ هنوز هم عادت به خرید لباس مخصوص عید دارید؟ برایتان مهم است که سال نو را به امید تغییر و بهبود در شرایط با لباس های نو شروع کنید؟ اگر مادر هستید ممکن است برایتان مهم باشد که حداقل برای فرزندتان لباس نو و زیبایی تهیه کنید، به قول مادرم عید برای بچه هاست و لباس نو و عیدی برایشان واجب است البته منظور این نیست که حتما لباس نو خریداری شود می توان لباس های سالم و مرتب قبلی را نو نوار کرد و همان ها را پوشید انتخاب با خودمان است، اما اگر قصد خرید برای نوروز دارید این مقاله را برای شما نوشته ام و امیدوارم در داشتن تجربه ی یک خرید به یادماندنی و البته مقرون به صرفه به شما کمک کند.

بیشتر بخوانید

چه رازهایی باعث بیشتر شدن پول شما می شود؟

یکی از مهم ترین  دلایلی که ما را به سمت کارآفرین شدن هدایت می‌کند درآمد و سودی است که از این طریق برایمان ایجاد می‌شود. پول عامل انگیزه بخش اصلی برای کارآفرین شدن نیست اما دیدگاه ما نسبت به پول، یکی از عواملی است که باعث می‌شود کسب و کارمان بتواند چالش‌ها را به خوبی پشت سر بگذارد یا خیلی سریع میدان را به رقبا واگذار کند.. خوب است بدانید، دیدگاه ما نسبت به پولی که سرمایه گذاری می‌کنیم، درآمد و سودی که به دست می‌آوریم و پس اندازی که قرار است داشته باشیم مسیر کسب و کار ما را کاملاً تحت تاثیر قرار می‌دهد. بیشتر بخوانید

چطور دخل و خرجم را با هم جور کنم؟

هنوز آخر ماه نشده و بیشتر حقوقتان صرف هزینه های جاری شده؟ نگران روزهای آینده هستید؟ حق هم دارید که نگران باشید! در شرایط خاص اقتصادی و اجتماعی فعلی (حتی در شرایط عادی زندگی) اداره کردن دخل و خرج جز کارهای مهم و حیاتی است که هر کسی به آن نیاز دارد و باید بداند که چطور این کار را انجام دهد. اما برای هماهنگ کردن هزینه ها و درآمد ها چه کارهایی می شود انجام داد؟

بیشتر بخوانید

تنبلان هدفمند (اصلاح مسیر)

امیدوارم بعد از شنیدن دو پادکست قبلی، چشم اندازتون رو پیدا کرده باشید و باورهاتون رو هم مورد بررسی قرار داده باشید. حالا دیگه فقط و فقط گام آخر یعنی برنامه ریزی برای رسیدن به نتیجه مونده که خیلی هم وقت گیر نیست و کاری میکنه که به جای سخت کار کردن هوشمندانه کار کنید.
سلام مرضیه باقرزاده هستم، مربی روابط عاطفی و مهارت های زندگی و این هفتمین پادکست خودیاری هست که به گوش شما میرسه و در واقع ادامه دو پادکست قبلی تنبلان هدفمنده.
بیشتر بخوانید

چرا من انقد تنبلم؟

چرا من انقد تنبلم؟ معمولا برای انجام هیچ کاری انگیزه ندارم کاری هم که دلم نخواد و خوشم نیاد رو انجام نمیدم! خیلی کارها و برنامه ها هست که باید انجام بدم ولی تا وقتی تحت فشار نباشم کاری نمیکنم.

بیشتر بخوانید

تنبلان هدفمند (تغییر باورهای درونی)

سلام مرضیه باقرزاده هستم مربی روابط عاطفی و مهارت های زندگی و این ششمین پادکستی هست از مجموعه صدای خودیاری که می شنوید.

توی پادکستی قبلی قرار گذاشتیم برای تجربه کردن بشنید و چشم انداز 5 سال دیگه زندگی تون رو یه برگه بنویسد که مهم ترین قدم برای موفقیت هست و دقیقا مثل بلیط هواپیماست، اگر نداشته باشید نمی تونید مسافر اون هواپیما باشید. بزودی متوجه می شید که برای موفقیت کار سخت و طاقت فرسا راه حل مناسبی نیست و میشه لذت برد و موفق هم شد.

دوست من چه باور کنی که می تونی و چه باور داشته باشی نمیتونی حق باتوست! این بین لازمه یاد بگیری از پس تردید ها و ترس هات بربیای.
چون هرچی رویا و هدفت بزرگتر باشه، ترس ها و مقاومت های درونی ات هم بزرگتر به نظر خواهند رسید.

حالا وقتش رسیده که یاد بگیریم چطور از پس ترس ها و تردیدهامون بربیایم. بزرگترین و مهمترین کاری که برای موفقیت لازمه انجام دادن یه کار درونیه چون به قول اکهارت توله:

درونت رو درست کن، بیرونت مراقب خودش خواهد بود.

اما این کار درونی رو چطور انجام بدی؟

کافیه هر لحظه در مورد افکار و احساساتی که به ذهنت میرسه آگاه بشی. یاد بگیری که با دقت بیشتری مراقب افکار و احساسات خودت باشی. برای آگاهی بیشتر لازمه یک لحظه، بجای فکر کردن های مدوام متوقف بشی و تماشا کنی. تمرین ساده ای هست که حسابی بهت کمک می کنه.

هروقت خواستی ذهنت رو آروم شه و احساس آرامش بیشتری کنی فقطه یه نفس عمیق بکش و فکرهات رو رها من و برای چند ثانیه دست از انجام هرکاری که مشغولش هستی بکش. کمتر فکر کردن باعث میشه درکت از مسائل عمیق تر بشه. چون آرامش پیدا می کنی، دیگه مورد هجوم افکار مهاجم نیستی و می تونی تصمیم بگیری فکرهایی که بهت کمک نمیکنه رو رها کنی. هر فکری که در درونت هست رو بدون مقاومت تماشا کن، بپذیر و رها کن و یک فکر سازنده ی جایگزین براش بساز.

در ادامه بشنید و صادقانه باورهاتون رو در مورد موفقیت، ثروت و هرچی براتون مهمه رو بنویسید. وقتی حوصله دارید بشینید و فکر کنید وقتی راجع به پول فکر می کنید چه چیزهایی به ذهنتون میرسه! مثلا پول چرک کفه دسته… از خودت بپرس چرا این فکر رو می کنم و از کجا به این نتیجه رسیدم؟ وقتی جواب هاتو نوشتی شروع کن به پیدا کردن مثالهایی که خلاف این باور رو بهم ثابت می کنن. و جمله های ساده ای که برعکس هر باور غیر سازنده ست رو برای خودت بنویس. از اون جمله ها که هربار گفتنش حسابی بهم انرژی می داد و خیلی اوقات قاطعانه تکرارش کردم جمله من این بود: من در فراوانی هستم. این جمله رو بارها و بارها با خودتون تکرار کنید و تصور کنید که اوضاع به بهترین شکل ممکن اتفاق افتاده.

وقتی به باورهای منفی تون فکر میکنید از خودتون بپرسید:

  • بزرگترین و بدترین اتفاقی که ممکنه بیافته چیه؟
  • بدترین بخش این بدترین اتفاق چیه؟
  • دوست داشتم چی می شد یا چه کاری می کردم؟
  • و سوال آخر چی مانع من شده که تا بحال این کار رو انجام ندادم؟

مراقب باشین که اجازه ندید ترس و تردید به شما غلبه کنه وقتی می ترسید با خودتان بگید من از حال بدم رو فدای نتیجه عالی ام می کنم و ادامه میدم.

حالا که این مرحل رو متوجه شدید میریم سراغ قدم آخر که  باعث میشه به جای زیاد کار کردن و خسته شدن؛ هوشمندانه کار کنید و نتیجه بگیرید. یه دفتر بردارید و برای هدفتون برنامه بنویسد مهم نیست اگر بهم ریخته و نا مشخص باشه توی این مرحله مهم نیست فقط بنوسید که چه کارهایی لازمه انجام بدید. توی پادکست بعدی کامل تر و واضح تر براتون در مورد برنامه ریزی صحبت کردم.

دوست من، هر کدوم از ما به دلیلی به دنیا آمدیم و لازمه زنده بودن و فرصت زندگی مون رو جدی بگیریم و برای رسالتمون تلاش کنیم. ما در مجموعه ی خودیاری خودمون رو در مقابل کسانی که می خوان در زندگی اثری داشته باشن مسئول می دونیم و ازشون حمایت می کنیم. ما معتقدیم تو هر آنچه برای رسیدن به هدفت نیاز داری را در درونت داری فقط به یاد بیار که تو خدای رویاها و اهدافت هستی و اولین قدم رو محکم بردار.

تنبلان هدفمند (چشم انداز آرمانی)

توی پادکست قبلی گفتم که تنبلی و اهمال کاری مانع بزرگی برای رسیدن به اهداف ما هستند… اما واقعا برای رسیدن به موفقیت باید خیلی کار کرد؟ بنظر میاد این کار درسته نه؟ کار کردن برای رسیدن به هدف و شکل گیری موفقیت ضروری هست اما واقعا زیاد و سخت کار کردن باعث موفقیت میشه؟

سلام مرضیه باقرزاده هستم مربی روابط عاطفی و مهارت های زندگی و این پنجمین پادکست از صدای خودیاری هست که می شنوید.
میشه هر روز صبح زود بیدار شی و بری سراغ کارها و حسابی خودتو درگیر کارها کنی، تا به هدفت برسی و میشه در کمال خونسردی و آرامش برای شروع کارها آماده بشی و کاری رو انجام داد که دوستش داری و تو مسیر رسیدن به هدفت قرار داره.

نمی دونم چقدر برات قابل باوره که میشه در عین تنبل بودن موفق هم بود اما به یک شرط لازمه به جای سخت کار کردن هوشمندانه کار کنی!
برنامه ریزی کردن و تعهد به برنامه کلی وقت اضافه برای تنبلی در اختیار آدم میزاره و نتیجه نهایی اون کلی زمان برای استراحت کردن و خوش گذروندن و همین طور رسیدن به هدفه. واقعا چه چیزی بهتر از این داریم؟!

بیاید تصمیم بگیرید و امتحان کنید! چرا که نه شما هم موفقیت همراه با تنبلی رو امتحان کنید واقعا لذت بخشه! قرار نیست کار خاص و عجیب غریبی انجام بدید فقط نیاز به هدف دارید که از صمیم قلب دوستش دارید و هر روز به فکرش هستید.
شاید بگید من که تنبل نیستم! چه عالی. اما این روش برای شما هم کار می کنه. من خودم آدم تنبلی نبودم و نیستم ولی وقتی فهمیدم کار زیاد و سخت کار کردن باعث موفقیت نمیشه بلکه این هوشمندانه و با برنامه ریزی کار کردنه که نتیجه رو ایجاد می کنه، کارامو موقت گذاشتم کنار رو رفتم حسابی استراحت کردم و شروع کردم به تغییر شرایط. ازتون می خوام شما هم به عنوان یه تجربه این کارها رو انجام بدید.

اولین کاری که کردم این بود که توی یه برگه این سوال رو جواب دادم. می خواهم 5 سال آینده چه جور زندگی داشته باشم؟ کجا باشم؟ روزهام چطور بگذرن؟ این سوال رو از وجه های مختلفی بررسی کردم… تا مسیر مشخصی برای رفتن داشته باشم. از نظر مالی توی چه شرایطی باشم؟ از نظر عاطفی چی؟ خانوادگی ؟ شغلی و همین طور معنوی و رشد شخصی. کار ساده ایه فقط تصور کنید چی می خواهید و بنوسید. نیاز نیست نگران ممکن بودن یا نبودنش باشید فقط بنویسید. خیال کنید که ممکنه و از خودتون دریغ نکنید.

پشت همین برگه ی جادویی هدف هایی که دوست دارید بهشون دست پیدا کنید رو هم بنویسید. مثلا هدف من اینکه مجموعه خودیاری سالیانه حداقل به 10 میلیون نفر کمک کنه و باعث رشد آنها بشه. وقتی این هدف ها رو نوشتید اونها رو جوری ساده و شفاف بیان کنید که انگار انجامشون دادید. مثال من خوشحالم که خودیاری به میلیون ها آدم کمک کرده تا اثرگذار و موفق بشن. جمله تون رو بنوسید بزارید جلوی چشمتون و روزی چند بار با لذت بهش نگاه کنید.

ممکنه وقتی میرید سراغ نوشتن رویاها و هدف هاتون یه کم مقاومت و ترس داشته باشید ولی اشکال نداره فقط هر جور شده انجامش بدید. مهمترین کاری که لازمه انجام بدید کم نیاوردن در برابر ترس ها و مقاومت های درونیه.

این سوال که 5 سال دیگه می خوام کجا باشم بهم کمک کرده بود بتونم هدف هایی که می خواستم رو بهتر بنویسم. یه جوری که در نهایت به برنامه 5 ساله ام هم برسم. موقع نوشتن تردید هایی داشتم که آیا میشه یا نمیشه، ولی با خودم گفتم یه مدت این ترس ها رو بزارم کنار، اگر تونستم به هدفم برسم که عالی، اگر هم نه چیزی رو از دست ندادم و تازه کلی چیز یاد گرفتم.

کار مهم بعدی من، صحبت کردن با یه مربی برای پیشبرد هدفم و حمایت شدن توسط یک فرد متخصص بود. ممکنه با خودتون بگید این خانم که خودش مربیه، مربی می خواست چی کار… باید بگم داشتن کوچ به عنوان کسی که توی مسیر هوامو داشته باشه سرعت حرکت منو ده برابر کرد و باعث شد خیلی از راه هایی که ممکن بود توی شرایطی که مربی وجود نداشت برم رو نرم و زمان و انرژی مو صرف حرکت توی مسیر درست کنم و در نتیجه زودتر به آنچه می خواستم برسم. توی این مرحله داشتم از نظر ذهنی و روانی برای سختی ها و مسائل بعدی مسیر آماده می شدم البته خدا رو شکر تنها نبودم. خوب من هم مثل هر کس دیگه ای توی مسیر رشدم ترس ها و تردید هایی داشتم و درگیر آنها می شدم اما کم کم یاد گرفتم چطور از پس شون بربیام. توی پادکست بعدی در مورد این موضوع براتون صحبت خواهم کرد.

دوست عزیزم ما در خودیاری از تو برای شکوفا کردن خودت و رسیدن به اهداف و رویاهات حمایت می کنیم و ایمان داریم تو قادر به رسیدن به آرزوهات هستی. ما به قدرت بی نهایت تو باور داریم و همراهیت می کنیم.

برنامه ریزی برای رسیدن به هدف

این روزها با گوشت خونمون داریم فشارها، سختی‌های مالی، سیاسی و اجتماعی رو تجربه می کنیم. از یک طرف دولت‌های خارجی تحریم‌مون می‌کنن و از طرفی دیگه کشور دچار بحران‌های مختلفی مثل خشکسالی، ریزگردها و آلودگی‌های زیست محیطی شده. اما در عین حال اتفاقات خوبی هم در حال به وجود آمدن هستن.

الماس در شرایطی ساخته می‌شه که کربن فشار بسیار زیادی رو تحمل کنه! فشاری که نهایت طاقت و تحمله ذرات کربن هست… خدا رو شکر این روزها می‌بینم آدمهای زیادی هستن که ذرات کربن وجودشون کم کم داره تبدیل به الماس درخشان و ارزشمندی می‌شه.

بیشتر بخوانید