چرا دائم گذشته رو مرور می کنم؟!

 
چرا دائم گذشته رو مرور می کنم؟!
دائم دارم به روزای خوب و بدی که گذشته فکر می کنم انگار تو گذشته گیر کردم و به جای حالا توی گذشته زندگی می کنم…

زندگی توی گذشته برای کسی که دائما توی گذشته زندگی میکنه فواید زیادی داره که مهمترینش احساس امنیته. چون گذشته دیگه گذشته و هیچ وقت تکرار نمیشه. همیشه ثابت و مطمئنی که هیچ اتفاقی در گذشته، دوباره نمی تونه توی گذشته تکرار بشه! پس ترجیح میدی به جای زندگی در حال که بی ثبات و معلوم نیست قراره چه اتفاقی برات بیفته، توی همون شرایط امن و آشنای گذشته بمونی.
گاهی هم گذشته وسیله ای برای توجیه رفتارهای امروز یا شرایط زندگی امروز شماست چون آمادگی پذیرش مسئولیت یا انتقاد رو ندارید، با استفاده از گذشته خودتان و دیگران رو قانع می کنید. و همینطور این احتمال وجود داره که گذشته تنها چیزی که بهش افتخار می کنید! به خودتان یادآوری می کنید که قبلا چه آدم متفاوت خاصی بودید، یادآوری خاطرات گذشته بیشتر از خلق خاطرات جدید بهتون حس امنیت میده…

راهکارهای پیشنهادی خودداری برای شما

راهکار اول:

درسته که گذشته میتونه ازتون حمایت کنه یا بهتون آسیب بزنه اما شما حالا زندگی می‌کنید و توانایی ها و مهارت هایی برای زندگی دارید.
اگر توی گذشته زندگی کنید محکوم به تکرار اشتباه های قبلی میشید چون راه‌حل‌هایی در لحظه رو نمیبینید همانطور که در گذشته ندیدید. سعی کنید مثل بچه ای که انعطاف پذیر و با شادی و اشتیاق در لحظه حال زندگی می کنه عمل کنید.

راهکار دوم:

اگر از آسیبی که قبلاً خوردید به عنوان توجیه استفاده می کنید از خودتان بپرسید آیا می خوام اجازه بدم اون اتفاق باز هم باعث رنج و عذابم بشه؟
آیا این آسیب آنقدر ارزش داره که بقیه زندگیم را هم خراب کنه؟ کی رییس و صاحب زندگی منه؟ خودم یا اتفاقات گذشته؟
با خودتون تکرار کنید گذشته، گذشته و حالا اختیار زندگیم دست خودمه.
یادتون باشه هر روز یه روز شروع تازه است که ارزش تلاش تازه ای رو داره…

راهکار سوم:

امروز یه کاری انجام بدید که بهش افتخار کنید و میتونید دربارش با دیگران حرف بزنید. به نتایج کارهایی که امروز انجام دادید نگاه کنید این نتایج را به خاطر بسپارید و هر وقت خواستید در مورد گذشته حرفی بزنید آن خاطره را کنار بگذارید و در مورد اتفاق امروز تون و نتیجه اتفاق امروز تون صحبت کنید، فکر می کنید این روزا چه کار شورانگیزی دیگه ای هست که انجام بدید؟

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *