10 عادت روزانه‌ی با اعتماد‌بنفس‌ها را بشناسید.

ساختن اعتماد‌به‌نفس درست مثل ثروتمند شدن و یک شبه اتفاق نمی‌افتد؛ بلکه قطره‌قطره و با انجام کارهای روزانه زیاد می‌شود. یکی از روش‌های افزایش اعتماد‌به‌نفس، عادت‌ها هستند که برای کم‌کردن مصرف سوخت مغز تکرار می‌شوند، خبر خوب این است که شما بسادگی می‌توانید عادت‌های خوب ایجاد کنید تا هر روز یک شروع عالی داشته باشید.

1- هر روز را با آمادگی کامل شروع کنید.

بنجامین فرانکلین می‌گوید”زود خوابیدن و زود بیدار شدن شخص را سالم، عاقل و ثروتمند می‌کند.”

احتمالا برایتان پیش آمده که صبح زود متوجه صدای زنگ ساعت شوید؛ آن را قطع کنید تا کمی بیشتر بخوابید و دوباره ساعت زنگ بخورد؛ دوباره و دوباره… و دست آخر کار به جایی برسد که باطری ساعت را در‌آورید! روزهایی که دیر بیدار شده و دیوانه‌وار از خانه خارج می‌شوید چگونه روزهایی از آب درآیند؟ در مقابل روزهایی که در آرامش و اول وقت با حال خوب بیدار می‌شوید، به کارهایتان می‌رسید چطور پیش می‌روند؟ نمی‌دانم می‌دانید یا خیر اما انسان‌هایی که  اعتماد‌به‌نفس بالایی دارند، به‌قدری عاشق زندگی هستند که حاضر نیستند حتی دقیقه‌ای از آن را از دست دهند، کمتر پیش می‌آید که کار عقب افتاده داشته باشد گوبا زمان برای آنها طولانی‌تر می‌شود. حالا که دارید این مطلب را می‌خوانید بنظر می‌رسد وقت آن رسیده شما هم آنچه برای افزایش اعتماد‌به‌نفستان لازم است را انجام دهید. کافی‌ست همین حالا یک تصمیم قاطع بگیرید ودیگر علیه خود عمل نکنید! با خودتان تکرار کنید:

من حق زندگی کردن دارم و بهترین زندگی را برای خودم انتخاب می‌کنم.

2- تمرکزتان را روی یک کار حفظ کنید.

مطالعات نشان می‌دهد بعد از هر بار استفاده از تلقن همراه حدود 15 دقیقه زمان برای بازگشت ذهن به کار قبلی و تمزکر زمان لازم است. فقط چند بار چک کردن و به سراغ گوشی رفتن آن هم بی دلیل و از سر عادت کافی‌ست تا شما روزتان را از دست بدهید! درست است کمی غیرمنصفانه بنظر می‌رسد اما لازم است برای بهبود اعتماد‌بنفستان تمرین: من آره، اینجا آره، الان آره را بارها و بارها انجام دهید. تمرین ساده ایست کافی است قبل از هر تنبلی و هر فرار ذهنی این جمله را با خودتان تکرار کنید.
نوشتن؛ یک عادت بسیار مفید برای تمرکز است کافی ایست چند برگ کاغذ بردارید و هرچه به ذهنتان می‌رسد بنویسد. به درستی یا نادرستی نگارشتان فکر نکنید. فقط همه چیز را بنویسید. آن قدر که تمام برگه‌هایتان پر شود.
این کار دقیقا شبیه خالی کردن سطل زباله است. یعنی این نوشته‌ها چیزهای اضافی ذهن هستند که بخشی از انرژی شما را مصرف خود می‌کنند.

3- بهترین عینک‌ها را به چشمتان بزنید.


باور‌نکردنی است که ما قادریم هر روز صبح یک عینک خاص به چشم بزنیم و از پشت آن جهان را تماشا کنیم. اما مساله این است که خودمان نمی‌دانیم چه عینکی را انتخاب کرده‌ایم.
اگر هر روز صبح از میان تمام دیدگاه‌ها یکی را خودتان انتخاب کنید، این شما هستید که تعیین می‌کنید تجربیات آن روز شما چه باشند. می‌توانید انتخاب کنید امروزتان یک روز عالی باشد پر از تجربه‌های جالب و برکاتی که از عالم غیب بر شما می‌بارد یا روزی باشد با مشکلات همیشگی و جنگ‌های روزانه با خودتان که در ذهنتان لحظه به لحظه تکرار می‌شود.

تمرین کنید که خودتان عینک‌تان را انتخاب کنید و منتظر نباشید عینکی بروی چشم‌تان بگذارند که هیچ معلوم نیست به چهره‌تان یا در واقع به روحتان می‌آید یا نه!

4- حس و حالتان را دنبال کنید.

حس و حالتان امروز و در همین لحظه چه‌طور است؟ آیا می‌دانید احساستان چیست و چطور می‌شود آن را حس کرد؟
عالی می‌شود اگر در طول روز، سری به دلتان بزنید و ببینید در دلتان چه خبر است. چه زمانی احساس اعتماد به نفس دارید و چه زمانی ندارید؟ نشانه‌های بدنتان را می‌شناسید؟ اطرافیانتان از کجا متوجه می‌شوند در ذهن شما چه می‌گذرد؟ حالت صدا و رفتارتان چگونه است؟ برای تمرین، این نکات را کشف کنید.

5- به بدنتان تکانی دهید!

خیلی عجیب است اما وقتی با خستگی به باشگاه می‌روید و ورزش می‌کنید، به طرز عجیبی انرژی می‌گیرید. مغز عاشق ورزش کردن است زیرا انرژی تازه‌ای به سلول‌هایش می‌رسد ورزش باعث ایجاد انرژی و تولید نرون‌های جدید در مغز می‌شود.
لازم نیست ورزش‌های سنگین یا سخت کنید کافی است هر روز برای نیم ساعت پیاده‌روی آهسته کنید. این پیاده‌روی ساده می‌تواند توانایی یادگیری، تمرکز و استدلال ذهنی را بالا برد.
هر ورزشی که دوست دارید و از آن لذت می‌برید را انتخاب کنید و آن را بطور منظم انجام دهید بدون شک شاد خواهید شد.

6- وقت تنهایی و آرامش

در مورد قدرت سکوت چه می‌دانید؟ شاید عادت دارید بیشتر اوقات صحبت کنید یا شنونده صحبت دیگران باشید و اطرافتان پر از آدم باشد. وقت آن رسیده که چند دقیقه‌ای را در تنهایی بنشینید و از تمام دنیا جدا شوید. بعد از مدتی شما هم ایمان پیدا می‌کنید که این تنهایی و مراقبه، یک تجربه شفا بخش است. این کار را هر روز انجام دهید تلفن و موبایل و اینترنت و هر آنچه که سکوت شما را می‌شکند را از خود جدا کنید و فقط از بودن با خودتان لذت ببرید قرار نیست هیچ کاری انجام دهید تاکید می‌کنم هیچ کاری. ظاهرا کار ساده‌یست چرا آن را امتحان نکنید برای خودتان یک چالش دو هفته‌ای بگذارید و با خودتان بگویید برای دو هفته هر روز ده دقیقه از دسترس دنیا خارج می‌شوم و از سکوت لذت می‌برم.

7- به زیبایی‌های دنیا خیره شوید.

پشت در و پنجره‌های اطراف‌مان یک دنیای کامل و بی‌نقض وجود دارد که می‌توان آن را دید. هر روز زمانی برای بیرون رفتن برای خودتان بگذارید و لحظه‌ای مکث کنید و به جهان و طبیعت، ابرها، پرواز پرنده‌های کوچک و هر آنچه طبیعی است نگاه عمیقی بیاندازید.
هوشیار باشید و ببینید چطور به عنوان بخشی از این جهان هستی زندگی می‌کنید. خودتان را به عنوان ذره‌ای از ذرات این جهان بزرگ تماشا کنید. اگر وقت دارید و می‌توانید، به پارکی رفته و پا‌برهنه روی چمن‌ها راه بروید بدون شک تجربه‌ی لذت بخشی برای شما خواهد بود.

8- ببخشید و بزرگوار باشید.

به قول قدیمی‌ها که می‌گفتند از هر دستی بدهی از همان دست خواهی گرفت، هر چیزی را ببخشید روزی به خودتان باز خواهد گشت. اعتماد‌به‌نفس به فرد قدرت بخشندگی می‌دهد و قادرتان می‌کند به سادگی و از سر عشق ببخشید از وقت و زمان و استعداد تا مهربانی!
تمصیم بگیرید به دیگران و به خودتان هم مهربانی ببخشید. وقتی فکر سخاوتمندی داشته باشید، روح و ذهنتان پر‌بار می‌شود و افراد بخشنده را به خودتان جذب خواهید کرد.

9-امروز را نگاه کن، فردا را ایجاد کن.


کار ساده‌ای است که هر شب اتفاقات روز را در ذهنتان مرور کنید. بررسی کنید که امروز چقدر مطابق برنامه‌تان پیش رفت. اگر پیشرفتتان به اندازه‌ای که بنظرتان قانع کننده باشد نمی‌آید از این تجربه درس بگیرید و فردا با هوشیاری بیشتری به مسیر رشدتان ادامه دهید. شاید هم زیاده از حد از خودتان کار می‌کشید!
هر شب قبل از خواب و قبل از خاموش کردن چراغ اتاق به 5 کار مهمی که فردا لازم است انجام دهید فکر کنید و آنها را یادداشت کنید با این کار به ذهن ناخودآگاه‌تان فرصت می‌دهید که کارهای فردا را برایتان آماده کند.
صبح روز بعد به این لیست یک نگاهی بیاندازید، و تصمیم بگیرید که هر کدام را در چه ساعتی و چطور می‌خواهید انجام دهید اگر می بینید که به تمام آنها نمی‌رسید، اول مهم‌ترین آنها را انتخاب کنید و کم اهمیت‌ترین آن را به انبار بفرستید.
حالا شما یک روز برنامه‌ریزی شده و هدفمند دارید.

10- با اهداف زندگی‌تان در تماس باشید.

همین حالا از خودتان بپرسید” من برای چه زنده‌ام ؟ هدف زندگی من چیست؟” جواب فوری به ذهنتان نرسید؟ اما با کمی تفکر به جواب‌هایی شبیه این خواهید رسید” می‌خواهم به دیگران کمک کنم، می‌خواهم تغییری ایجاد کنم، میخواهم کاری برای دنیا انجام دهم و…)
اساس اعتماد‌به‌نفستان به این بستگی دارد که به اتفاقات روزمره‌ای که برایتان پیش می‌آید چه معنایی می‌دهید. به همین دلیل است که اعتماد‌به‌نفس در آدم های مختلف به درجات و اشکال مختلف دیده می‌شود.
کسی جادویی برای افزایش اعتماد‌به‌نفس ندارد بلکه این خودتان هستید که می‌توانید کاری برای افزایش اعتماد‌به‌نفستان انجام دهید. خودتان را فریب ندهید که کسی می‌آید و به من کمک می‌کند! مشخص است که کسی نمی‌تواند به درون شما نفوذ کند و افکار روزمره‌تان را اصلاح کند جز خودتان!

لازم است بپذیرید که خودتان مسئول سفر زندگی‌تان هستید و می‌توانید از زنده بودن لذت بی‌نهایتی ببرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *