با انجام این 9 کار پول بیشتری در کیفتان خواهید داشت.

کیف پول ما، بخشی از هویت ماست و اهمیت زیادی برایمان دارد. دوست دارید همیشه، کیفی پر از پول داشته باشید؟ می دانید ندانسته و بدون آگاهی هزینه هایی را پرداخت می کنید و پول هایی را از دست می دهید؟ آیا می توانید در طی ماه به خوبی کیف پولتان را مدیریت کنید؟ شاید بپرسید این سوال ها چطور باعث پولدار شدن من می شوند! در این مقاله قصد داریم راه هایی که باعث هدر شدن پول هایتان می شود را بررسی کنیم، هر گزینه که در مورد شما هم صدق می کند را انتخاب و آن را تغییر دهید و به همین سادگی پول بیشتری خواهید داشت.

1. با کارت بانکی تان خرید نکنید!

چند ماه قبل برای خرید 1 مانتو و 1 روسری به بازار بزرگ تهران رفتم، طبق عادت برای پرداخت هزینه چیزهایی که خریده بودم از کارت عابر بانکم استفاده کردم. قصد داشتم فقط یک مانتو و یک روسری مناسب برای آن مانتو بخرم اما در نهایت 3 عدد مانتو و 4 هدد روسری و یک کیف دوشی کوچک گرفتم. وقتی به خانه برگشتم متوجه شدم تقریبا 3 برابر سقفی که برای این خرید در نظر گرفته بودم خرید کردم. طی خرید فقط فیش های کاغذی که فروشنده ها به من می دادند را چک می کردم و نه موجودی حسابم را در نتیجه متوجه کاهش سریع موجودی کارتم نمی شدم. همان روز تصمیم گرفتم برای خرید بعدی استفاده از پول نقد را امتحان کنم… این بار یک شلوار جین و یک کفش اسپرت نیاز داشتم، اول موجودی حسابم را چک کردم و بر اساس موجودی کارت و حدسم در مورد حدود قیمت چیزهایی که نیاز داشتم و کمی بیشتر جهت احتیاط، از دستگاه عابر بانک پول نقد گرفتم و کارتم را کنار گذاشتم.

موجودی کیف پول و چیزهایی که نیاز داشتم مشخص بود، وقتی وارد بازار شدم نگران کم آوردن مبلغ برای خرید بودم اما به نظرم رسید که صادقانه به فروشنده بگویم که فلان عدد را برای خرید در نظر دارم و فلان وسیله با فلان ویژگی ها را می خواهم. اتقاق جالبی که برایم پیش می آمد این بود که فروشنده از شفاف بودن خواسته و عددی که به عنوان بودجه معرفی مطرح می کردم اتسقبال می کرد و می گفت این جنس مناسب شماست البته کمی از عددی که گفتید بالاتر است اما می توانم با تخفیف آن را به شما بدهم. و البته در نتیجه مذاکره صحیح برای گرفتن تخفیف میلغ بیشتری تخفیف می داد. در صورتی که زمانی که کارت می کشیدم متوجه این فرصت برای کمتر کردن هزینه نمی شدم.

در مجموع: داشتن برنامه ریزی و مشخص کردن نیاز و همین طور مشخص کردن بودجه و نقد کردن مبلغ باعث می شود که هم خرید هیجانی نکنید و هم به میزان پولی که بابت خرید وسایلتان پرداخت می کنید اشراف داشته باشید.

2. هر بار چقدر کارمزد بانکی می پردازید؟

دریافت کارمزد بانکی یکی از منابع درآمدی بانک هاست که ظاهرا چیز خاصی نیست اما اگر تعداد کارهای بانکی که بابت آن کارمزد دریافت می شود و جمعیت را در هم ضرب کنید متوجه عددی که در کل کشور جابجا می شود خواهید شد! تقریبا برای بیشتر کارهای بانکی کارمزد اخذ می شود، خوب است حداقل عددی که بابت این کارمزدها می پردازیم را بدانیم و تا جایی که ممکن از روش های جایگزین ا ستفاده کنیم. مثلا برای گرفتن موجودی به جای استفاده از دستگاه عابر بانک از سرویس اسمس یا اینترنت بانک کمک بگیرد.

3. قیمت ها را با هم مقایسه کنید.

حتما برای شما هم پیش آمده که موقع خرید یک وسیله ی خاص با انواع قیمت بالا و پایین مواجه شده اید. من متخصص مسائل اقتصادی نیستم و دلیل عدم مدیریت قیمت عرضه ی محصولات را نمی دانم اما به عنوان یک خریدار، می دانم که مقایسه کردن قیمت فروشگاه ها با هم باعث می شود بتوانم قیمت مناسبی برای خرید وسیله ی مورد نظرم بپردازم. این کلک از ترفندهای قدیمی بازاریابی است که بعضی فروشگاه ها قیمت محصولات را بالا می برند بعد تخفیف زیادی می دهند تا مشتری تصور کند سود خوبی کرده است. مقایسه کردن قیمت اجناس باعث می شود شما در این دام نیافتید و بهترین فروشنده با بهترین قیمت را شناسایی کنید.

4. زیاده از حد بروز نباشیم!

من عاشق لوازم الکترونیکی مثل مویابل، تبلت، ساعت های هوشمند و خلاصه هرچیزی که تجربه ی جدید از دنیای مدرن به من می دهد هستم! قبل بحران های اقتصادی که خرید تجهیزات مدرن راحت تر بود، سعی می کردم آخرین مدل گوشی، تبلت، هنسفری و هر چیزی که کار تازه ای می کرد را در همان روزهای نخست تهیه کنم تا از دنیای تکنولوژی عقب نمانم! اما مدتی است که متوجه شدم تفاوتی بین چندانی بین گوشی موبایل فعلی ام با آنچه که هفته گذشته معرفی شد و قیمت بسیار بالایی دارد وجود ندارد و فقط لباس آن تغییر کرده. متوجه شدم برای خرید ن چیزهایی که نیاز ندارم اما به آنها علاقه دارم می توانم بیشتر صبر کنم تا قیمت متناسبی برای خرید آن به وجود بیاید.

عجله کردن در خرید و خرید افراطی باعث هدر شدن منابع مالی و کاهش ارزش پول پرداخت شده می شود.

5. محصولات برندها فرق چندانی با سایر محصولات با کیفیت ندارند!

کتمان نمی کنم  که خرید کار هیجان انگیز و لذت بخشی است حداقل برای ما خانم ها! بخصوص خرید کردن از فروشگاه های برند و فروشگاه های لوکس!

برندهای بزرگ هزینه های زیادی برای تبلیغ محصولات و خدمات خود می کنند، هزینه های میلیون دلاری… فکر می کنید این هزینه ها از چه طریقی تامین می شود؟ البته که با افزایش دادن قیمت خیلی بیشتر از قیمت واقعی آن جنس. گاهی اوقات می توانیم محصولات مشابه محصولات تولید کنندگان برند ها را تا نصف قیمت و یا حتی بیشتر از تولیدکنندگان دیگر که کیفیت خوبی دارند تهیه کنیم. البته یکی از دلایلی که افراد را به خرید از برندها سوق می دهد، کلاس و شخصیت اجتماعی کاذبی است که در اثر استفاده از فلان محصول مثل گوشی مویایل اپل با بالاترین و غیرمنطقی ترین قیمت ممکن! در فرد ایجاد می شود. خوب است قبل از خرید به بهایی که بابت بدست آوردن این شخصیت کاذب می پردازیم کمی فکر کنیم و به جای پرداخت این هزینه روی رشد شخصی خودمان سرمایه گذاری کنیم.

6. استفاده از نرم افزار مدیریت هزینه های جاری

مهمترین کاری که برای حفظ پول شما و افزایش ارزش آن می شود، مدیریت کردن آن است. پیشنهاد می کنم از نرم افزاراهای ساده ای که روی گوشی موبایل شما، نصب می شوند و همیشه در دسترس شما قرار دارند و به سادگی می توانید هزینه های جاری، مخارج، بدهی ها و خلاصه هر نوع ورودی و خروجی مالی تان را در آن ثبت کنید. این نرم افزار ها انواع ایرانی و غیر ایرانی دارند که با یک سرچ ساده می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

7. نیازهایمان را اولویت بندی کنیم.

وقتی وارد فروشگاه های پر زرق و برق می شویم دچار یک هیجان کاذب هم می شویم و دلمان می خواهد همه آن چیزها را بخریم و با خودمان ببریم… (بعضی چیزها واقعا دلبرا هستند، حق داریم!) این حالت بخصوص وقتی ایجاد می شود که نمی دانیم دقیقا قصد خریدن چه چیزی را داریم و سرگردان در فروشگاه به دنبال چیزی می گردیم که بیشتر به دلمان بنشیند! وقتی نمی دانیم چه می خواهیم به فروشنده فرصت می دهیم هر چه می خواهد را به ما معرفی کند در واقع اولویت های خودش را به ما تحمیل کند، حتما متوجه شده اید که این بی هدفی و نداشتن برنامه برای خرید کردن باعث می شود هزینه زیادی بابت خریدن چیزهایی که واقعا به آنها نیاز نداشتید بپردازید!

کار ساده ای مثل نوشتن چیزهایی که می خواهید در یک برگه کوچک و گذاشتن آن در کیف پولتان (جایی که موقع پرداخت پول، ناخواسته آن را ببینید.) به مغز شما جهت می دهد و مغز بر اساس دستور رسیده به دنبال همان که می خواهید می گردد.

بسیاری از ما با اهداف خوب، محصولاتی می‌خریم که شاید چندان به کارمان نیایند و مجبور می‌شویم آنها را دور بریزیم.  مثلا محصولات خاصی را که در مجلات تبلیغاتی معرفی می‌شوند می‌خریم، یا وقتی که رستوران می‌رویم و جذب اسامی زیبا و عکس‌های اشتها برانگیز منو می‌شویم و چند مدل پیش‌غذا و غذای اصلی و دسر سفارش می‌دهیم . در نهایت نیمی از غذایی که در رستوران سفارش داده‌ایم دست‌ نخورده رها کنیم. درواقع، گاهی‌اوقات، کاملا ناخودآگاه و بدون فکر کردن به عواقب کارمان، در یکی از آسیب‌های موجود در دنیای امروز یعنی اسراف مواد غذایی مشارکت می‌کنیم.

8. پشت گوش نیاندازید.

به تویق انداختن یا همان تنبلی کردن در انجام کارها یا اجرای تصمیم ها، یکی از مهم ترین مسائل نوع بشر است البته ظاهرا چیز مهمی نیست اما در عمل، به شکل های مختلف به فرد آسیب می زند. مثلا تصور کنید می خواهید برای چکاپ سالانه به دندان پزشکتان مراجعه کنید، این ماه می روم، نشد ماه بعد می روم، نرسیدم ماه بعد می روم، این ماه دندانم درد می کند اما پول کافی ندارم و خلاصه چندین و چند ماه از قرار شما برای رفتن به دندان پزشک گذشته، دندان تان آسیب جدی دیده و حالا باید چند برابر مبلغی که اگر چند ماه پیش می رفتید پرداخت می کردید پرداخت کنید! این مثال در مورد قبض ها، سررسید اقساط و چیزهای این چنینی هم صدق می کند. شاید تکرار این جمله در زمان انجام کارها به شما هم کمک کند: “انجامش میدم همین حالا انجامش می ده.”

9. مواد فاسد شدنی را تازه تهیه کنید.

این روزها ما نگران اوضاع و احوال افزایش قیمت ها هستیم و تلاش میکنیم کمترین ضرر را بپذیریم. مثلا تصور می کنیم عمده خریدن مواد غذایی به صرفه جویی در پرداخت هزینه کمک می کند، البته که خرید عمده به نفع شماست اما خرید عمده ی موادی که به این زودی ها فاسد نمی شوند مثل حبوبات یا خریدن کنسرو هایی که تاریخ تولید آنها در همین روزهای گذشته است و می توان آنها را زمان زیادی نگه داری کرد. تصور کنید مبلغ زیادی بابت خرید یک نوع خوراکی بسته بندی شده پرداخت کرده اید اما به تاریخ تولید و انقضای آن نگاه نکرده اید! متوجه می شوید که بزودی تاریخ مصرف آن خواهد گذشت واقعا چطور می توانید این حجم از یک جور خوراکی را با سرعت مصرف کنید!

موقع خرید مواد غذایی به تاریخ مصرف آنها توجه کنید و به اندازه ی مصرف روزتان خرید کنید تا ناچار نشوید هم پولتان و هم مواد غذایی را دور بریزید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *