تنبلان هدفمند (تغییر باورهای درونی)

سلام مرضیه باقرزاده هستم مربی روابط عاطفی و مهارت های زندگی و این ششمین پادکستی هست از مجموعه صدای خودیاری که می شنوید.

توی پادکستی قبلی قرار گذاشتیم برای تجربه کردن بشنید و چشم انداز 5 سال دیگه زندگی تون رو یه برگه بنویسد که مهم ترین قدم برای موفقیت هست و دقیقا مثل بلیط هواپیماست، اگر نداشته باشید نمی تونید مسافر اون هواپیما باشید. بزودی متوجه می شید که برای موفقیت کار سخت و طاقت فرسا راه حل مناسبی نیست و میشه لذت برد و موفق هم شد.

دوست من چه باور کنی که می تونی و چه باور داشته باشی نمیتونی حق باتوست! این بین لازمه یاد بگیری از پس تردید ها و ترس هات بربیای.
چون هرچی رویا و هدفت بزرگتر باشه، ترس ها و مقاومت های درونی ات هم بزرگتر به نظر خواهند رسید.

حالا وقتش رسیده که یاد بگیریم چطور از پس ترس ها و تردیدهامون بربیایم. بزرگترین و مهمترین کاری که برای موفقیت لازمه انجام دادن یه کار درونیه چون به قول اکهارت توله:

درونت رو درست کن، بیرونت مراقب خودش خواهد بود.

اما این کار درونی رو چطور انجام بدی؟

کافیه هر لحظه در مورد افکار و احساساتی که به ذهنت میرسه آگاه بشی. یاد بگیری که با دقت بیشتری مراقب افکار و احساسات خودت باشی. برای آگاهی بیشتر لازمه یک لحظه، بجای فکر کردن های مدوام متوقف بشی و تماشا کنی. تمرین ساده ای هست که حسابی بهت کمک می کنه.

هروقت خواستی ذهنت رو آروم شه و احساس آرامش بیشتری کنی فقطه یه نفس عمیق بکش و فکرهات رو رها من و برای چند ثانیه دست از انجام هرکاری که مشغولش هستی بکش. کمتر فکر کردن باعث میشه درکت از مسائل عمیق تر بشه. چون آرامش پیدا می کنی، دیگه مورد هجوم افکار مهاجم نیستی و می تونی تصمیم بگیری فکرهایی که بهت کمک نمیکنه رو رها کنی. هر فکری که در درونت هست رو بدون مقاومت تماشا کن، بپذیر و رها کن و یک فکر سازنده ی جایگزین براش بساز.

در ادامه بشنید و صادقانه باورهاتون رو در مورد موفقیت، ثروت و هرچی براتون مهمه رو بنویسید. وقتی حوصله دارید بشینید و فکر کنید وقتی راجع به پول فکر می کنید چه چیزهایی به ذهنتون میرسه! مثلا پول چرک کفه دسته… از خودت بپرس چرا این فکر رو می کنم و از کجا به این نتیجه رسیدم؟ وقتی جواب هاتو نوشتی شروع کن به پیدا کردن مثالهایی که خلاف این باور رو بهم ثابت می کنن. و جمله های ساده ای که برعکس هر باور غیر سازنده ست رو برای خودت بنویس. از اون جمله ها که هربار گفتنش حسابی بهم انرژی می داد و خیلی اوقات قاطعانه تکرارش کردم جمله من این بود: من در فراوانی هستم. این جمله رو بارها و بارها با خودتون تکرار کنید و تصور کنید که اوضاع به بهترین شکل ممکن اتفاق افتاده.

وقتی به باورهای منفی تون فکر میکنید از خودتون بپرسید:

  • بزرگترین و بدترین اتفاقی که ممکنه بیافته چیه؟
  • بدترین بخش این بدترین اتفاق چیه؟
  • دوست داشتم چی می شد یا چه کاری می کردم؟
  • و سوال آخر چی مانع من شده که تا بحال این کار رو انجام ندادم؟

مراقب باشین که اجازه ندید ترس و تردید به شما غلبه کنه وقتی می ترسید با خودتان بگید من از حال بدم رو فدای نتیجه عالی ام می کنم و ادامه میدم.

حالا که این مرحل رو متوجه شدید میریم سراغ قدم آخر که  باعث میشه به جای زیاد کار کردن و خسته شدن؛ هوشمندانه کار کنید و نتیجه بگیرید. یه دفتر بردارید و برای هدفتون برنامه بنویسد مهم نیست اگر بهم ریخته و نا مشخص باشه توی این مرحله مهم نیست فقط بنوسید که چه کارهایی لازمه انجام بدید. توی پادکست بعدی کامل تر و واضح تر براتون در مورد برنامه ریزی صحبت کردم.

دوست من، هر کدوم از ما به دلیلی به دنیا آمدیم و لازمه زنده بودن و فرصت زندگی مون رو جدی بگیریم و برای رسالتمون تلاش کنیم. ما در مجموعه ی خودیاری خودمون رو در مقابل کسانی که می خوان در زندگی اثری داشته باشن مسئول می دونیم و ازشون حمایت می کنیم. ما معتقدیم تو هر آنچه برای رسیدن به هدفت نیاز داری را در درونت داری فقط به یاد بیار که تو خدای رویاها و اهدافت هستی و اولین قدم رو محکم بردار.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *